'دیک چنی عملیات سیا را مخفی نگه داشته بود'

دیک چنی
Image caption دیک چنی

رسانه های آمریکایی می گویند رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به کنگره این کشور گفته است که دیک چنی، معاون جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا شخصا به این سازمان دستور داده بود تا در باره یک برنامه محرمانه ضد تروریسم به سنا و مجلس نمایندگان آمریکا خبری داده نشود.

این برنامه محرمانه ضد تروریسم پس از حوادث یازده سپتامبر شروع شد.

روزنامه نیویورک تایمز و سی ان ان می گویند لئون پانتا، رئیس جدید سیا در ماه ژوئن سال جاری زمانی که از طریق زیردستان خود از این برنامه محرمانه مطلع شد، به آن پایان داد.

ماهیت دقیق این برنامه هنوز آشکار نشده است اما گفته شده که این برنامه ربطی به برنامه جنجالی بازجویی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ندارد.

شیوه های بازجویی از افراد منجر به بروز اختلافاتی در کنگره آمریکا شد و برخی اعضای کنگره، سازمان جاسوسی آمریکا را به گمراه کردن نمایندگان در مورد روش های استفاده شده در بازجویی متهم کردند.

خبرنگاران می گویند دیک چنی، معاون آقای بوش یکی از پر و پا قرص ترین حامیان مخفی کاری های دولت در دوران هشت ساله ریاست جمهوری جورج بوش بود.

آقای پانتا چندی پیش به تعدادی از اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که این سازمان در مواردی به نمایندگان کنگره اطلاعات غلط داده است.

در ماه های گذشته در محافل سیاسی آمریکا تردیدهایی نسبت به اطلاعات ارائه شده به کنگره در دوره ریاست جمهوری جورج بوش درباره نحوه بازجویی از بازداشت شدگان "جنگ علیه تروریسم" ابراز شده است.

مطالب مرتبط