دموکرات ها خواهان تحقیقات گسترده درباره سازمان سیا

Image caption رئیس فعلی سیا در گذشته عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بود

اعضای ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا در حالی خواهان انجام تحقیقات گسترده درباره برنامه های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شده اند که بر اساس گزارش ها، رئیس فعلی سیا اذعان کرده است که این سازمان در گذشته به دستور دیک چنی، معاون ریئس جمهوری سابق آمریکا، وجود یک برنامه سری مهم را از کنگره پنهان کرده بود.

این خبر ابتدا شنبه شب (11 ژوئیه) به وقت واشنگتن، توسط روزنامه نیویورک تایمز در وب سایت این روزنامه منتشر و روز یکشنبه (12 ژوئیه) توسط شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا تایید شد.

این رسانه ها می گویند، لئون پانتا، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در ماه ژوئن امسال به کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان کنگره گفته است که دیک چنی، معاون جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا، شخصا به این سازمان دستور داده بود تا درباره یک برنامه محرمانه ضد تروریستی که جزئیاتش هنوز اعلام نشده، به مجالس سنا و نمایندگان کنگره خبری داده نشود.

بر اساس قوانین آمریکا، رئیس جمهوری موظف است که کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان را از فعالیت های اطلاعاتی سازمان هایی مانند سیا مطلع کند، البته در چهارچوبی که این اقدام به فاش شدن منابع یا شگردهای اطلاعاتی آمریکا منجر نشود.

در همین رابطه، سناتور دموکرات دیک دوربین، یکی از سیاستمداران ارشد حزب دموکرات در مجلس سنا، روز یکشنبه (12 ژوئیه) گفت که اقدام سازمان سیا احتمالا غیرقانونی بوده و تاکید کرد که باید تحقیقات گسترده ای در مورد عملکرد این سازمان انجام شود.

او در مصاحبه با شبکه ای بی سی آمریکا گفت: "قوه مجریه نمی تواند چنین برنامه ای بوجود بیاورد و آن را از کنگره پنهان کند. این کار نه فقط درست نیست بلکه احتمالا غیرقانونیست."

Image caption حزب دموکرات کنترل کنگره آمریکا را در دست دارد

همکار دموکرات وی، سناتور دیان فاینستاین که عضو کمیته اطلاعاتی سناست نیز روز یکشنبه نظر مشابهی را مطرح کرد.

با این همه، اعضای ارشد حزب جمهوریخواه با انجام تحقیقات گسترده در مورد سازمان سیا مخالفند.

این سیاستمداران رقبای دموکرات خود را به بهره برداری سیاسی از مسائل امنیتی و حمله نابجا به سازمان سیا متهم کرده اند و می گویند انجام تحقیقات در مورد سیا به انتشار اطلاعات محرمانه و به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا منجر خواهد شد.

یکی از این سیاستمداران جمهوریخواه سناتور جاد گراگ است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا او را در ابتدا برای پست وزارت بازرگانی در نظر گرفته بود اما وی آن را قبول نکرد.

او روز یکشنبه در مصاحبه با سی ان ان گفت: "اگر کسی به سازمان سیا گفته باشد که اطلاعاتی از کنگره پنهان کند، این کار درستی نیست، اما این قضیه نباید بهانه ای بشود برای کوبیدن سازمان سیا در افکار عمومی."

این نخستین بار نیست که سیاستمداران جمهوریخواه به دفاع از سازمان سیا در مقابل انتقادها و اتهام های رقبای دموکرات خود پرداخته اند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، پیشتر علنا سازمان سیا را متهم کرده بود که به او اطلاعات غلطی درباره روش های بازجویی از متهمان به عضویت در گروه های تروریستی داده است.

این اتهام که رئیس سازمان سیا آن را رد کرده، واکنش شدید سیاستمداران جمهوریخواه را در پی داشت، به طوری که برخی از آن ها خواهان استعفای خانم پلوسی شده بودند.

کنگره آمریکا در سال 1975 میلادی به ابتکار دموکرات ها تحقیقات گسترده ای در مورد عملکرد سازمان سیا انجام داد و متعاقبا موارد نقض قانون توسط این سازمان را منتشر کرد.

به طور مثال، در پی انتشار خبر تلاش سیا برای ترور فیدل کاسترو، رهبر کوبا، به دستور جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا بود که کنگره با تصویب قانونی هرگونه ترور رهبران سیاسی کشورها را غیرقانونی اعلام کرد.

در پی آن رشته تحقیقات در کنگره بود که کمیته های اطلاعاتی مجالس سنا و نمایندگان تاسیس شدند تا بر عملکرد این سازمان و سازمان های امنیتی دیگر آمریکا نظارت داشته باشند تا از وقوع تخلفات احتمالی در سازمان سیا جلوگیری شود.

مطالب مرتبط