رهبر کره شمالی 'به سرطان مبتلاست'

Image caption کیم جونگ ایل آخرین بار در مراسم سالگرد درگذشت پدرش در انظار عمومی ظاهر شد

به گزارش کانال تلویزیونی YTN مستقر در کره جنوبی، کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی به سرطان مبتلا است.

تلویزیون YTN این خبر را به نقل از برخی مقام های اطلاعاتی در سئول و چین منتشر کرده اما نامی از منابع خود نیاورده است. با این حال اداره اطلاعات خارجی کره جنوبی اعلام کرد قادر به تایید این خبر نیست.

تلویزیون YTN اعلام کرد پزشکان سال گذشته، تقریبا همزمان با روزهایی که خبر سکته مغزی رهبر کره شمالی منتشر شد، تشخیص دادند که کیم جونگ ایل به سرطان مبتلاست.

آقای کیم که 67 سال سن دارد هفته گذشته با ظاهری لاغر و در حالی که در هنگام راه رفتن لنگ می زد در انظار عمومی دیده شد که به حدس و گمان ها درباره بدی شرایط جسمی او دامن زد.

این حضور نادر در انظار عمومی در روز هشتم ژوئیه، و در مراسم یادبود پانزدهمین سالگرد درگذشت پدر او رخ داد.

گزارش های متعددی منتشر شده مبنی بر اینکه کیم جونگ اون، پسر سوم آقای کیم به عنوان جانشین کیم جونگ ایل تعیین شده است، اما دولت کره شمالی در این باره بطور رسمی اظهار نظر نکرده است.

گزارش تازه درباره وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی در شرایطی منتشر می شود که مذاکره کنندگانی از چین و کره جنوبی در سئول جلساتی را آغاز کرده اند تا درباره نحوه مقابله با تهدید هسته ای کره شمالی گفتگو کنند.

پس از آنکه کره شمالی در ماه مه سال جاری به چند آزمایش هسته ای و موشکی مبادرت ورزید، سازمان ملل متحد تحریم ها علیه کره شمالی را شدیدتر کرد.

خبرگزاری یونهاپ در کره جنوبی از وو داوی، معاون وزیر خارجه چین نقل کرده: "مهم این است که دو طرف با صراحت و بطور عمقی به مشاوره درباره مطالب مطرح شده بپردازند."

او این مسئله را در هنگام دیدار با وی سنگ لک، نماینده کره جنوبی در امور امور صلح و امنیت شبه جزیره کره عنوان کرد.

آقای وو که ریاست گفتگوهای بین المللی درباره برنامه هسته ای کره شمالی را بعهده دارد، روز یکشنبه 12 ژوئن وارد سئول شد.

او پیش از این به روسیه، آمریکا، و ژاپن سفر کرده است. این سه کشور همراه با کره شمالی، کره جنوبی و چین، شش طرف دخیل در مذاکرات خلع سلاح هسته ای کره شمالی را تشکیل می دهند.

این گفتگوها سال گذشته وقتی کره شمالی و آمریکا نتوانستند بر سر فرایند تایید و ارزیابی محدوده برنامه های کره شمالی به توافق دست یابند، شکست خورد و ناتمام ماند.

مطالب مرتبط