آوارگان درگیری های دره سوات بازمی گردند

Image caption گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد می گوید هیچ پاکستانی کاملا باور ندارد که طالبان از دره سوات پاک سازی شده اند

ارتش پاکستان روز دوشنبه (13 ژوئیه)، بازگشایی جاده های منتهی به دره سوات و مناطق اطراف آن را آغاز کرده است تا صدها هزار نفری که به دلیل درگیری های اخیر از خانه های خود گریختند، ترغیب شوند بازگردند.

حدود دو میلیون پاکستانی در جریان حملات شدید ارتش پاکستان علیه طالبان در دره سوات آواره شدند اما عده ای از آنها پیش از باز شدن کامل جاده ها به خانه های خود بازگشته اند تا از خانه و دام و طیور خود مراقبت کنند.

در هر حال، آوارگان در بازگشت به محل زندگی خود تا ماهها به ادامه امدادرسانی نیازمند خواهند بود چون زیرساخت منطقه دره سوات به شدت آسیب دیده است.

اکنون که ارتش بازگشایی جاده ها را آغاز کرده است شمار آوارگانی که به خانه های خود بازمی گردند، گسترده تر است. طالبان پاکستان از سوات، مالاکاند و بونر بیرون شده اند و از آن زمان تا کنون حضور نظامیان این کشور در این مناطق چشمگیر بوده است.

ژنرال ندیم احمد، که هماهنگی های لازم برای بازگشت آوارگان را در دست دارد، چهار سال پیش نیز نقشی مشابه برای بازگرداندن آوارگان زلزله کشمیر بر عهده داشت.

پس از زلزله کشمیر، پاکستان برای بازگرداندن آوارگان از طریق بانک های این کشور سیستمی برای صدور برگ شناسایی کامپیوتری راه اندازی کرد که در مورد آوارگان سوات نیز به کار گرفته خواهد شد تا کسانی که ثبت نام کرده اند، بتوانند به کمک های دولتی دسترسی داشته باشند.

در اولین مرحله از بازگشت آوارگان که امروز آغاز شده است، آنها از اردوگاه ها حرکت داده شده اند؛ پس از تکمیل این مرحله ارتش به سراغ مدارس و دیگر مکان هایی می رود که آوارگان در آنجا به طور موقت مستقر شده اند.

سازمان ملل متحد تاکید کرده است که بازگشت آوارگان باید داوطلبانه باشد.

در سراسر منطقه سوات منابع برق و آب تخریب شده است و عملیات بازسازی ماهها طول خواهد کشید.

ارتش پاکستان در هفته های اخیر حملات شدیدی را علیه طالبان پاکستان در دره سوات انجام داده که بر اساس گزارشها تعداد زیادی از افراد طالبان در این درگیری ها کشته و مجروح شده اند.

در حالی که مقام های ارتش پاکستان گفته عملیات در سوات به مراحل پایانی خود رسیده است، این نیروها گفته اند که هنوز عملیات اصلی آنها علیه رهبر طالبان پاکستانی آغاز نشده است.

مطالب مرتبط