نخست وزیر ژاپن متحمل ضربه سیاسی شد

تارو آسو
Image caption تارو آسو رهبر ائتلاف حاکم هم اکنون از محبوبیت کمی برخوردار است

ائتلاف تحت رهبری تارو آسو، نخست وزیر ژاپن، در انتخابات محلی توکیو که یک آزمون مهم پیش از انتخابات عمومی به شمار می رود شکست خورده است.

گزارش ها حاکیست که باخت ائتلاف حاکم در برابر حزب دموکراتیک (دی پی جی) می تواند باعث انحلال پارلمان در هفته جاری توسط آقای آسو شود.

"دی پی جی" 54 کرسی را در برابر 38 کرسی برای حزب لیبرال دموکراتیک تحت رهبری آسو به دست آورد که به چهار دهه برتری آن در مجمع توکیو پایان می دهد.

این شکست همچنین می تواند باعث فشار بر آقای آسو برای استعفا از رهبری حزب "ال دی پی" پیش از انتخابات عمومی ماه سپتامبر شود.

"ال دی پی" و شریک تازه ائتلافی آن به نام "نیو کمیتو" در مجموع 61 کرسی از 127 کرسی مجمع توکیو را به دست آورده اند که سه کرسی کمتر از تعداد لازم برای کسب اکثریت است.

پیش از این رای گیری این بلوک 70 کرسی - در برابر 34 کرسی متعلق به "دی پی جی" - در اختیار داشت.

یک مقام ارشد "ال دی پی" به ضربه وارده به ائتلاف حاکم اذعان کرد و گفت حزب او "با قضاوت شدید ساکنان توکیو" روبرو شده اند.

نوبوترو ایشیهارا گفت: "نگرانیم که تاثیر آن بر انتخابات عمومی خیلی شدید باشد."

یوکیو هاتویاما رهبر "دی پی جی" از آقای آسو خواست مجلس عوام را منحل کرده و خواستار برگزاری انتخابات تازه شد.

رسانه های محلی می گویند که آقای آسو ممکن است روز سه شنبه مجلس عوام پارلمان را منحل کند تا زمینه برای انتخابات عمومی که ممکن است اول اوت انجام شود آماده شود.

اما رولاند بورک خبرنگار بی بی سی در توکیو می گوید بسیاری از اعضای حزب آقای آسو می ترسند که چنین حرکتی یک خودکشی سیاسی باشد.

آنها ترجیح می دهند که او استعفا داده و رهبر دیگری آنها را در انتخابات که حداکثر باید تا اکتبر برگزار شود هدایت کند.

آقای آسو چهارمین نخست وزیر از زمان انتخابات قبلی مجلس عوام در سال 2005 است و میزان محبوبیت آن بسیار پایین - 20 درصد - گزارش می شود.

"ال دی پی" که اکنون تحت رهبری اوست طی نیم قرن گذشته - به جز یک دوره کوتاه تقریبا یک ساله در دهه 1990 - بر ژاپن حاکم بوده است.

مطالب مرتبط