آغاز بررسی صلاحیت نامزد لاتینی تبار دیوان عالی آمریکا

Image caption قاضی سوتومایور در محله فقیرنشینی در نیویورک بزرگ شده است

مجلس سنای آمریکا روند بررسی صلاحیت سونیا سوتومایور، اولین لاتینی تباری که از سوی رئیس جمهوری آمریکا به عنوان نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا برگزیده شده را آغاز کرده است.

باراک اوباما، در اواخر ماه مه گذشته خانم سوتومایور، 55 ساله، را برای عضویت مادام العمر در دیوان عالی آمریکا برگزید.

دیوان عالی ایالات متحده بالاترین مرجع قضایی آمریکاست و از نه قاضی که توسط رئیس جمهوری منصوب می شوند، تشکیل شده است.

کمیته امور قضایی سنای آمریکا روز دوشنبه (13 ژوئیه) طی یک جلسه علنی که به طور زنده از رسانه های گروهی پخش شده است، روند بررسی صلاحیت خانم سوتومایور را آغاز کرد.

برخی از اعضای جمهوریخواه سنای آمریکا نسبت به آمادگی سونیا سوتومایور برای پست مهمی مانند قاضی دیوان عالی فدرال ابراز تردید کرده اند.

آن ها به ویژه این اظهارت خانم سوتومایور که گفته بود، یک خانم خردمند لاتینی تبار به دلیل تجربه های شخصی زندگی اش بهتر از یک مرد سفید پوست می تواند احکام قضایی صادر کند، را نگران کننده می دانند.

اما طرفدارن وی می گویند که آن سخنان خانم سوتومایور به طور غلط تفسیر شده است و بیانگر دیدگاه کامل او نیست.

به گفته آن ها، تجربه قضایی سونیا سوتومایور بیشتر از همه قضاتیست که در ۷۰ سال گذشته به دیوان عالی ایالات متحده منصوب شده اند.

سونیا سوتومایور پیش از این توسط بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، به عنوان قاضی دادگاه استیناف حوزه قضایی ایالت های نیویورک، کنتیکت و ورمونت منصوب شده بود.

Image caption انتصاب سونیا سوتومایور توسط اوباما با استقبال لاتینی تبارها مواجه شده است

او پیش از آن با حکم جورج بوش پدر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، قاضی دادگاه فدرال شده بود.

خانم سوتومایور دانش آموخته دو دانشگاه معتبر پرینستون و یئل است. والدین او از پورتوریکو به نیویورک مهاجرت کردند و او در محله ای فقیرنشین بزرگ شد.

انتظار می رود که مجلس سنا که تحت کنترل دموکرات هاست بعد از پشت سر گذاشتن روند قانونی در سنا، صلاحیت سونیا سوتومایور را تایید کند.

در صورت تحقق این امر، نخستین رئیس جمهوری آفریقایی تبار، اولین قاضی دیوان فدرال آمریکا را به این نهاد قدرتمند منصوب کرده است.

دیوان فدرال آمریکا از قدرت لغو قوانین فدرال و ایالتی در صورت مغایرت آن ها با قانون اساسی برخوردار است.

قضات دیوان عالی ایالات متحده به طور مادام العمر این سمت را بر عهده می گیرند و ترکیب منصوبین روسای جمهوری دموکرات و جمهوری خواه این نهاد نه نفری نقش مهمی را در تعیین بسیاری از روندهای اجتماعی مانند آزادی سقط جنین، آزادی حمل سلاح و حقوق همجنسگرایان در این کشور دارد.

در حال حاضر چهار قاضی دیوان عالی ایالات متحده تفکرات لیبرال دارند و چهار تن دیگر محافظه کار هستند. شخص نهم تفکرات میانه دارد.

خانم سوتومایور قرار است جایگزین دیوید سوتر شود که از سمت خود استعفا داده است.

قاضی سوتر از قضات لیبرال دیوان عالی است. کارشناسان می گویند که انتصاب خانم سوتومایور تاثیری بر توازن عقیدتی دیوان عالی نخواهد داشت.

مطالب مرتبط