چین: اردوغان سخنان خود را پس بگیرد

Image caption تظاهرات در استانبول علیه سیاست های چین. پرچم آبی رنگ، پرچم ترکستان شرقی است

چین از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خواست تا اتهام خود مبنی بر نسل کشی مردم اویغور توسط دولت چین را پس بگیرد.

اویغورها که در استان سین کیانگ چین ساکنند، مسلمان و از تبار ترک هستند.

آقای اردوغان چند روز پیش خشونت های قومی در ناحیه سین کیانگ چین را "نوعی نسل کشی" خوانده و گفته بود "راه دیگری برای اظهارنظر درباره این حادثه وجود ندارد."

روزنامه دولتی چاینا دیلی اظهارات آقای اردوغان را بی اساس، غیر مسئولانه و دخالت در امور داخلی چین خوانده است.

در درگیری میان اویغورها و چینی های نژاد "هان" بیش از 180 نفر کشته شدند. چین می گوید 137 نفر از کشته شدگان از چینی های "هان" بودند.

احمد داووداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با وزیر خارجه چین به او اطمینان خاطر داد که ترکیه در مسایل داخلی چین دخالت نمی کند و این کشور از تمامیت ارضی چین حمایت می کند.

سخنان و مواضع مقام های دولتی ترکیه طی روزهای اخیر در چین به حمایت تلاش های جدایی طلبانه اویغورها تعبیر شده است.

در اوج بحران در اورومچی، وزیر تجارت و صنایع ترکیه، مردم کشورش را به تحریم کالاهای چینی فراخواند اگر چه دستیاران او بلافاصله اعلام کردند که این تنها اظهارنظر شخصی وزیر است و موضع رسمی دولت ترکیه نیست.

گروه های زیادی از مردم ترکیه در این روزها تظاهراتی به نفع اویغورها برپا کرده اند و در این تظاهرات، مردم پرچم آبی رنگ "ترکستان شرقی" را با خود حمل کرده اند.

در میان کشورهای اسلامی، ترکیه بیشتر موضع گیری را در مورد مسایل اخیر چین داشته است.

درگیری ها بین مسلمانان اویغور و ساکنان چینی تبار استان سین کیانگ در اورومچی، مرکز استان سین کیانگ ظاهرا در پی انتشار خبری در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولتی مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، "هان" ها را به مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

مطالب مرتبط