فعالیت الجزیره در کرانه غربی ممنوع شد

تشکیلات خودگردان فلسطینی فعالیت شبکه تلویزیونی الجزیره را در کرانه غربی ممنوع اعلام کرده است.

ممنوعیت فعالیت الجزیره یک روز پس از آن صورت می گیرد که این شبکه طی برنامه‌ای اتهاماتی را متوجه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان و رهبر جنبش فتح کرد.

اتهام متوجه محمود عباس همکاری با اسرائیل برای کشتن یاسر عرفات، رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

فاروق قدومی از رهبران قدیمی سازمان آزادیبخش فلسطینی اخیرا محمود عباس و محمود دحلان از نزدیکان رئیس تشکیلات خودگردان را به دست داشتن در کشتن یاسر عرفات متهم کرده بود.

فاروق قدومی از منتقدان سفت و سخت محمود عباس و سیاست های او به شمار می رود. آقای قدومی در کرانه غربی زندگی نمی کند.

برخی تحلیلگران می گویند تعدادی از اعضای قدیمی جنبش فتح و سازمان آزادیبخش فلسطین از رویه ای که فتح با ریاست محمود عباس در پیش گرفته ناراضی هستند و خواهان تغییر در شیوه مدیریتی هستند.

وزیر اطلاع رسانی دولت خودگردان فلسطینی در واکنش به ادعاهای مطرح شده در تلویزیون الجزیره گفته است این تلویزیون مطالب نادرست پخش کرده و برای این گزارش طبق قانون مورد پیگرد قرار می گیرد.

دولت اسرائیل نیز تا کنون چند بار بر سر نحوه اطلاع رسانی شبکه الجزیره محدودیت هایی وضع کرده است.

دولت اسرائیل در ماه فوریه امسال اعلام کرد به دلیل قطع روابط قطر با این کشور، ویزای گزارشگران غیر اسرائیلی این شبکه را تمدید نمی کند و به کارمندان جدید این شبکه نیز ویزا نمی دهد. با این محدودیت ها، این شبکه همچنین دسترسی محدودی به سخنگویان دولت اسرائیل پیدا کرد.

قطر روابط دیپلماتیک کاملی با اسرائیل نداشت اما تنها کشور حاشیه خلیج فارس بود که روابط تجاری با اسرائیل داشت.

قطر در اعتراض به تهاجم اسرائیل به غزه روابط خود با این کشور را قطع کرده است.

مقام های اسرائیلی بارها به عملکرد الجزیره اعتراض کرده و گفته اند این شبکه تلویزیونی "بلندگوی تبلیغاتی" جنبش حماس در غزه است.