سربازان اسرائیلی جنایات جنگی در غزه را فاش کردند

Image caption شهادت سربازان با بیانیه های رسمی ارتش اسرائیل کاملا متفاوت است

گروهی از سربازان اسرائیلی که شش ماه پیش در جریان عملیات ارتش این کشور علیه نیروهای حماس در غزه شرکت داشتند، گفته اند که موارد گسترده نقض حقوق بشر علیه غیر نظامیان فلسطینی صورت گرفته است که بعضی از آنها به مثابه جنایات جنگی است.

یک گروه فعال متشکل از سربازان اسرائیلی به نام "شکستن سکوت" ، از بیش از بیست و پنچ نظامی این کشور که نامشان فاش نشده، شهادت گرفته و آن را به ثبت رسانده اند.

به گفته این سربازان، دستورات نظامی آنها شامل شناسایی و تمیز دادن جنگجویان از غیر نظامیان نبود.

این سربازان گفته اند که طبق دستور فرماندهان، اعضای ارتش اسرائیل باید هر طور شده از مجروح شدن و تلفات خود جلوگیری می کردند، حتی اگر به قیمت جان یک فلسطینی تمام شود.

طبق گزارش گروه "شکستن سکوت"، برای سربازان، این گونه توضیح داده شده بود که جان آنها از همه چیز مهم تر است و به هیچ عنوان نباید به علت شک کردن به وضعیت نظامی یا غیر نظامی بودن فلسطینیان قربانی شوند.

یک سرباز در شرح خاطرات خود نوشته است: " به ما دستور نداده بودند که هر کسی را دیدیم بکشیم اما به ما گفته بودند که وقتی به خانه ای نزدیک می شویم ، از یک فاصله مشخص می توانیم هر کسی را که در معرض دیدمان قرار گرفت، حتی اگر یک زن مسن بود بکشیم."

طبق شهادت این سربازان، نظامیان اسرائیلی هنگام ورود به ساختمان ها، از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کردند. تعداد زیادی خانه و ساختمان به بهانه آنکه بمب گذاری شده و یا برای پوشش تونل های زیر زمینی ساخته شده اند، نابود شدند.

شهادت سربازان به سیاست "روز بعد" اشاره می کند که طبق آن نواحی وسیعی با خاک یکسان می شد تا راه را برای پیشرفت ارتش اسرائیل در روزهای آتی هموار کند.

پول وود، گزارشگر بی بی سی در خاورمیانه می گوید که تا به حال اسرائیل همواره درباره اتهامات جنایات جنگی در غزه پاسخ های از پیش تایین شده داشت. دولت اسرائیل می گفت این ادعاها تبلیغات سیاسی فلسطینی است. اما حال اتهامات نقض حقوق بشر از سوی سربازان اسرائیلی است.

ارتش اسرائیل می گوید اتهامات نتیجه تکرار شایعات است اما همانطور که پول وود به آن اشاره می کند سازمان شکستن سکوت سابقه طولانی و معتبری در زمینه ثبت خاطرات و تجارب سربازهای اسرائیلی دارد.

بسیاری از شهادت هایی که در این گزارش ثبت شده با آنچه قبلا سازمان های حقوق بشری درباره عملیات ارتش اسرائیل در غزه ادعا کرده بودند، مطابقت دارد.

سازمان عفو بین الملل، هر دو اسرائیل و حماس را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده است.

ارتش اسراییل با رد این اتهام آن را بی اساس خوانده است اما در عین حال طی بیانیه ای متعهد شده تا هرگونه شکایت رسمی مبنی بر سوء رفتار نظامیان را پیگیری کند.

بنا به آمارهای منابع فلسطینی در تهاجم اسراییل به نوار غزه که شش ماه قبل روی داد 1400 غیر نظامی کشته شدند.

طبق آمار سازمان ملل در طی این عملیات 50 هزار خانه، 800 ملک صنعتی، 200 مدرسه، 39 مسجد و دو کلیسا نابود شدند.

مطالب مرتبط