دیدار سران هند و پاکستان در شرم الشیخ

Image caption نخست وزیران دو کشور متعهد به همکاری در مبارزه با تروریسم شدند

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند و یوسف رضا گیلانی، همتای پاکستانی اش دیدار و گفتگوی خود در شهر ساحلی شرم الشیخ در مصر را سازنده و صمیمانه توصیف کردند.

این دو با انتشار یک بیانیه مشترک اظهار داشته اند که تنها راه پیشرفت آن است که مذاکره بین دو کشور ادامه یابد.

مذاکره آنها در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد که در شرم الشیخ برگزار شده است، انجام شد.

این ملاقات سومین دیدار مهم بین دو طرف است که از زمان توقف مذاکرات صلح در ماه نوامبر، در پی حملات مومبای (بمبئی)،انجام می گیرد.

نخست وزیر هند بر لزوم پیگیری قانونی کسانی که سال گذشته در این حملات دست داشتند تاکید کرد و نخست وزیر پاکستان گفت که همه تلاش ها برای اجرای عدالت انجام خواهد شد.

هر دو گفتند که برای همکاری در مبارزه علیه تروریسم به توافق رسیده اند.

روز 26 نوامبر سال گذشته، گروهی متشکل از ده مرد مسلح با استفاده از اسلحه سبک و مواد منفجره، به چند نقطه در شهر مومبای، از جمله ایستگاه راه آهن، دو هتل مجلل و یک مرکز یهودیان این شهر حمله کردند.

Image caption مهاجمان چند نقطه مهم مومبای از جمله دو هتل مجلل را هدف قرار دادند

در این عملیات، که سرانجام با مداخله سربازان ارتش هند در روز 29 نوامبر خاتمه یافت، حدود یکصد و هفتاد نفر کشته شدند.

در همان زمان، مقامات هندی این حمله را به گروه موسوم به لشکر طیبه، که یک گروه اسلامگرای افراطی مستقر در پاکستان است نسبت دادند و برخی از منابع هندی گفتند که این گروه با سازمان های امنیتی پاکستان نیز ارتباط دارد.

عملیات مومبای باعث تیرگی بیشتر روابط هند و پاکستان شد و در حالی که هند از دولت پاکستان می خواست کسانی را که مرتبط با این عملیات می دانست برای محاکمه به هند تحویل دهد، مقامات پاکستانی تاکید داشتند که مدارک مربوط به این افراد برای پیگیری در اختیار مراجع قانونی این کشور قرار گیرد.

بیش از 50 تن از سران کشورهای مختلف در اجلاس جنبش عدم تعهد که از روز چهارشنبه 15 ژوئیه آغاز شد شرکت کرده اند. این اجلاس قرار است امروز، پنجشنبه، پایان یابد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در سخنانی در مراسم افتتاحیه این اجلاس گفت که با وجود بحران اقتصادی جهان، نقش کشورهای حاضر در اجلاس بیشتر از پیش خواهد شد.

جنبش عدم تعهد در دوران جنگ سرد آغاز به کار کرد و هدف آن متحد کردن کشورهایی است که مشخصا از ائتلاف با آمریکا و متحدانش در غرب و یا با روسیه و متحدانش در شرق، ابراز ناخرسندی کرده بودند.

این جنبش در حال حاضر 118 عضو دارد که بیشتر این کشورها در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین واقع شده اند.

مطالب مرتبط