هند مذاکرات صلح با پاکستان را فعلا شروع نمی کند

Image caption نخست وزیران دو کشور متعهد به همکاری در مبارزه با تروریسم شدند

نخست وزیر هند می گوید تا زمانی که عاملان حملات بمبئی مجازات نشده اند گفتگوهای صلح با پاکستان از سر گرفته نخواهد شد.

مانموهان سینگ پس از دیدار با همتای پاکستانی خود در مصر اظهار نظر می کرد.

وی درحالی چنین اظهار نظر می کند که دو کشور پیشتر در بیانیه مشترکی گفتند برای مبارزه با تروریسم همکاری خواهند کرد و اینکه این موضوع به گفت و گوهای وسیعتر صلح ربطی ندارد.

آن گفت و گوها پس از حملات بمبئی که در آن پیکارجویان بیش از 160 نفر را کشتند معلق شد.

هند جنگجویان لشکر طیبه که گروهی ممنوع شده در پاکستان است را به انجام آن حمله متهم کرده است.

پاکستان اذعان کرده است که بخشی از حملات بمبئی در پاکستان برنامه ریزی شده بود و عهد کرد هر چه در توان دارد برای مجازات عاملان انجام دهد.

'خرسندی' پاکستان

مانموهان سینگ و همتای پاکستانی اش یوسف رضا گیلانی روز پنجشنبه در شهر ساحلی شرم الشیخ مصر، در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد، دیدار کردند.

این سومین دیدار در سطح بالا بین دو طرف از زمان توقف مذاکرات صلح در ماه نوامبر، در پی حملات مومبای (بمبئی)، بود.

نخست وزیر هند در این دیدار بر لزوم پیگیری قانونی کسانی که سال گذشته در این حملات دست داشتند تاکید کرد و نخست وزیر پاکستان گفت که همه تلاش ها برای اجرای عدالت انجام خواهد شد.

Image caption مهاجمان چند نقطه مهم مومبای از جمله دو هتل مجلل را هدف قرار دادند

هر دو گفتند که برای همکاری در مبارزه علیه تروریسم به توافق رسیده اند.

روز 26 نوامبر سال گذشته، گروهی متشکل از ده مرد مسلح با استفاده از اسلحه سبک و مواد منفجره، به چند نقطه در شهر مومبای، از جمله ایستگاه راه آهن، دو هتل مجلل و یک مرکز یهودیان این شهر حمله کردند.

در آن عملیات، که سرانجام با مداخله سربازان ارتش هند در روز 29 نوامبر خاتمه یافت، نزدیک به 170 نفر کشته شدند.

عملیات مومبای باعث تیرگی بیشتر روابط هند و پاکستان شد و در حالی که هند از دولت پاکستان می خواست کسانی را که مرتبط با این عملیات می دانست برای محاکمه به هند تحویل دهد، مقامات پاکستانی تاکید داشتند که مدارک مربوط به این افراد برای پیگیری در اختیار مراجع قانونی این کشور قرار گیرد.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه دو کشور آمده است که اقدام علیه تروریسم "نباید به فرآیند گفت و گوهای چندوجهی پیوند زده شود". این گفت و گوها شامل ناحیه مورد مناقشه کشمیر است.

یک خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید که احتمالا بسیاری از هندی ها این موضع گیری را عقب نشینی عمده ای از موضع قبلی هند تلقی خواهند کرد.

اما آقای سینگ بعدا در یک کنفرانس خبری گفت: "گفت و گوهای چندوجهی شروع نخواهد شد مگر آنکه و تا زمانی که سرکرده های تروریستی که مومبای را به لرزه درآوردند" مجازات شوند.

آقای گیلانی به بی بی سی گفت شکی ندارد که مسائل در جهت صحیح پیش می رود و او از اینکه پاکستانی ها اطلاعات امنیتی تازه در اختیار هند گذاشته اند خوشحال است.

مطالب مرتبط