به روز شده:  03:12 گرينويچ - 19 ژوئيه 2009 - 28 تیر 1388

کلینتون: هند را تحت فشار نمی گذاریم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد هند را برای بهبود روابط با پاکستان تحت فشار قرار نمی دهد.

خانم کلینتون که برای دیدار با رهبران سیاسی و تجاری هند به این کشور سفر کرده است تاکید کرد هند کشوری مقتدر است و گفت آمریکا حق این کشور برای تصمیم گیری را محترم می شمارد.

با این حال خانم کلینتون تاکید کرد که بهتر شدن روابط بین این دو کشور همسایه به پاکستان کمک می کند تا توجه نیروهای امنیتی خود را معطوف مبارزه با القاعده کند.

او همچنین دیداری خصوصی با گروهی از بازماندگان حمله تروریستی ماه نوامبر گذشته به هتل تاج محل در بمبئی انجام داد که در اثر آن 166 نفر کشته شدند و روابط هند و پاکستان در پی آن به شدت تیره شد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مصاحبه ای با تلویزیون پاکستان اذعان کرد که رابطه آمریکا و پاکستان همیشه به اندازه ای که می بایست، موثر نبوده است، اما گفت آمریکا و پاکستان باید برای مبارزه با تروریسم توان و منابع خود را بکار گیرند.

او در این مصاحبه عنوان کرد: "به نظر من مهم است که ما [آمریکا و پاکستان] اقدام های مشترکمان را علیه کسانی که پاکستانی ها، آمریکایی ها و هندی های بیگناه، و کسانی که دلیلی برای هدف قرار گرفتنشان وجود ندارد را به قتل می رسانند، ادامه بدهیم."

"هدف ما این است که به هر طریق مناسب به شما کمک کنیم دشمنی را که می خواهد پاکستان را به طور کامل تغییر دهد، شکست دهید."

تلاش برای کاهش آلودگی

خانم کلینتون که در روز یکشنبه 19 ژوئن با رهبران هند نیز دیدار خواهد کرد، همچنین در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد آمریکا نمی خواهد هند را به اندازه ای برای کاهش میزان تولید آلودگی های کربنی تحت فشار قرار دهد که روند توسعه این کشور مختل شود.

یکی از بحث برانگیز ترین موضوعات میان آمریکا و هند، تلاش آمریکا برای متقاعد کردن هند به پذیرش تعیین سقف برای آلودگی های کربنی تولید شده توسط این کشور در قالب یک معاهده بین المللی مبارزه با عوامل تغییر آب و هوا است.

خانم کلینتون در اظهارات خود هند را فراخواند که از گامهای اشتباهی که آمریکا در روند صنعتی شدن خود برداشت، اجتناب کند.

او گفت: "ما در آمریکا اشتباه کردیم و به همراه دیگر کشورهای توسعه یافته نقش مهمی در دامن زدن به مشکلی که اکنون در ارتباط با تغییر شرایط آب و هوایی با آن مواجه هستیم ایفاء کردیم."

هیلاری کلینتون گفت: "امیدواریم کشور بزرگی مثل هند همان اشتباه ها را تکرار نکند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.