نتانیاهو: یهودیان به همه جای بیت المقدس تعلق دارند

بنیامین نتانیاهو
Image caption بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به کابینه خود گفته است که یهودیان می توانند هر کجای بیت المقدس، از جمله بخش شرقی این شهر که عمدتا عرب نشین است، زندگی کنند و مسکن بسازند.

دولت آمریکا تحت ریاست باراک اوباما بارها تاکید کرده است که اسرائیل باید کلیه فعالیت های شهرک سازی خود را متوقف کند و روند صلح را از سر بگیرد.

مارکوس جورج، گزارشگر بی بی سی می گوید آقای نتانیاهو با پیامی محکم در آغاز جلسه هفتگی کابینه اش، گفته است که حاکمیت یهودیان بر تمام بیت المقدس تردید ناپذیر است.

هفته گذشته وزارت امور خارجه آمریکا سفیر اسرائیل در واشنگتن را فراخواند و به او گفت که طرح ساخت و سازی که در بخش "شیخ جراح" بیت المقدس آغاز شده است باید به حال تعلیق درآید.

در حالی که این منطقه به طور عمومی عرب نشین است، در حال حاضر 180 هزار اسرائیلی در شهرک هایی زندگی می کنند که به تازگی ساخته شده اند.

سازمان ملل متحد این شهرک ها را غیرقانونی می داند و ساخت آنها یکی از مشکلات و موانع اصلی بر سر راه توافق صلح میان اسرائیلا و فلسطینی هاست.

بنیامین نتانیاهو چندی پیش در یک سخنرانی، اصول سیاست خارجی خود را تشریح کرد و ضمن این که برای اولین بار از ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی با شروطی سفت و سخت حمایت کرد، گفت بیت المقدس باید "پایتخت متحد اسرائیل" باشد.

فلسطینی ها خواهان تشکیل کشور مستقل فلسطینی هستند که پایتخت آن بیت المقدس شرقی است.

مطالب مرتبط