مذاکرات 'فشرده' در کاستاریکا برای حل بحران هندوراس

Image caption مانوئل زلایا خود را رئیس جمهوری قانونی هندوراس می داند

نمایندگان مانوئل زلایا، رئیس جمهوری معزول هندوراس و هیات نمایندگی دولت موقت این کشور روز شنبه (18 ژوئیه) در کاستاریکا با هم دیدار و مذاکره کردند.

مانوئل زلایا این گفتگوها را آخرین فرصت برای حل و فصل بحران هندوراس می داند.

این مذاکرات به میانجیگری اسکار آریاس، رئیس جمهوری کاستاریکا، انجام می شود.

هفته گذشته گفتگوهایی در همین رابطه به میانجیگری اسکار آریاس انجام شد که بی نتیجه ماند.

اسکار آریاس طرحی پیشنهاد کرده که بر اساس آن دولت آشتی ملی در هندوراس تشکیل شود و مانوئل زلایا در دولت جدید، پست رئیس جمهوری را برعهده بگیرد.

بر اساس این طرح، در ماه اکتبر امسال در هندوراس انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد برگزار خواهد شد و مانوئل زلایا یک ماه پیش از برگزاری انتخابات رسما کنترل ارتش را از خود سلب کند تا درباره "شفافیت" رای گیری ها تردیدی برجای نماند.

در این طرح همچنین برای افرادی که پیش از کودتای 28 ژوئن در هندوراس و پس از آن مرتکب "جرائم سیاسی" شده اند، عفو عمومی در نظر گرفته شده است.

آقای زلایا هشدار داده که حتی اگر مذاکرات روز شنبه به نتیجه مورد نظرش نرسد، او به هندوراس بازخواهد گشت.

دولت موقت هندوراس پس از عزل آقای زلایا طی کودتایی در ماه ژوئن گذشته اداره امور را به عهده گرفت.

دولت موقت تهدید کرده که در صورت بازگشت آقای زلایا به هندوراس، او را بازداشت خواهد کرد.

حامیان رئیس جمهوری برکنار شده هندوراس طی روزهای اخیر تظاهراتی در داخل کشور راه انداخته و خواهان بازگشت مجدد او به قدرت شده اند.

بحران سیاسی در هندوراس زمانی شروع شد که رئیس جمهوری این کشور در آستانه برگزاری یک همه پرسی با کودتای نظامی برکنار و از کشور اخراج شد.

مانوئل زلایا می خواست با برگزاری یک همه پرسی قانون اساسی کشورش را اصلاح کند تا بتواند برای یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما واحدهای زرهی ارتش هندوراس ساعاتی پیش از شروع رای گیری، با حمله به محل سکونت رئیس جمهوری در تگوسیگالپا، پایتخت، او را دستگیر و از کشور تبعید کردند.

مطالب مرتبط