معاون رییس جمهور آمریکا از گرجستان و اوکراین دیدن می کند

جو بایدن
Image caption جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا

تلاش های اخیر دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، برای بهبود روابط آن کشور با روسیه، موجب نگرانی کشورهای متحد آمریکا در منطقه قفقاز شده است.

جو بایدن در دیدارش با مقامات گرجستان و اوکراین به آنها اطمینان خاطر خواهد داد که اقدامات روسیه برای از سر گیری روابط نزدیک تر با روسیه موجب نخواهد شد که آمریکا متحدان خود را فراموش کند.

دیدار جو بایدن از گرجستان و اوکراین دو هفته پس از سفر باراک اوباما به روسیه و گفتگوهای او با دیمتری مدودف، همتای روسی او و ولادیمیر پوتین نخست وزیر آن کشور، صورت می گیرد.هدف باراک اوباما از این سفر بهبود روابط بین دو کشور بوده است که اخیرا شدیدا به سردی گراییده بود.

عده ای از چهره های سرشناس در شرق اروپا، از جمله لخ والسا، رییس سابق جمهوری لهستان و واسلاو هاول رییس پیشین جمهوری چک،در نامه سرگشاده ای به باراک اوباما از او خواسته اند که همسایگان کوچک روسیه را قربانی بهبود روابطش با این کشور نکند.

یکی از سخنگویان جو بایدن تایید کرده که دولت آمریکا در کنار تلاش هایش برای برقراری روابط نزدیک تر با روسیه، روابط خود با متحدانش در منطقه را هم حفظ خواهد کرد. روسیه، جمهوری های پیشین شوروی را همچنان در حیطه نفوذ خود می داند،طرز فکری که باراک اوباما شدیدا با آن مخالف است.

این سخنگو گفت جو بایدن به رهبران این کشورها تاکید خواهد کرد که برای ادامه حمایت آمریکا باید به اصلاحات اقتصادی و سیاسی خود ادامه بدهند.

انتظار می رود که آقای بایدن در جریان سفرش از عضویت اوکراین و گرجستان در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم حمایت کند. هر چند که عملی شدن چنین پیشنهادی در آینده نزدیک ممکن نخواهد بود.

مطالب مرتبط