اسراییل دیدار بین ایران و مقامات فلسطینی را محکوم کرد

منوچهر متکی و صائب عریقات
Image caption صائب عریقات گفته در چند سال اخیر چند بار با آقای متکی دیدار کرده

اسراییل یکی از مقامات بلند پایه فلسطینی را که با وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرده بود، متهم به دیدار با دشمن سرسخت صلح کرده است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خود گردان فلسطینی، گفته است که هفته گذشته با منوچهر متکی ملاقات کرده است.

در بعضی گزارش ها گفته شده که این اولین دیدار بین این دو مقام است، اما آقای عریقات این ادعا را رد کرده و گفته است که او و آقای متکی از سال ۲۰۰۶ تا کنون چند بار ملاقات کرده اند.

ایران از گروه حماس، که رقیب تشکیلات خودگردان فلسطینی است حمایت می کند. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، خواهان "محو شدن" اسراییل از روی نقشه جهان شده است.

حماس پس از پیروزی در انتخابات عمومی سال ۲۰۰۶، و مبارزه قدرتی که بین حماس و گروه فتح در گرفت، کنترل نوار غزه را به دست گرفته است.

صائب عریقات گفته است که او و آقای متکی هفته گذشته در حاشیه اجلاس کشورهای غیر متعهد در شرم الشیخ به مدت نیم ساعت با یکدیگر گفتگو کردند.

آقای عریقات گفت: "من به او گفتم که ایران باید به حمایت از مردم فلسطینی ادامه دهد .... و باید برای ایجاد وحدت در بین فلسطینی ها تلاش کند، و او هم موافقت کرد.

مارک رگو، سخنگوی دفتر نخست وزیری اسراییل گفته است: "متاسفانه، طرف فلسطینی ما برای از سرگیری مذاکرات صلح پیش شرط های متعددی در نظر گرفته است. اما به نظر می رسد که از گفتگو با اافراطی ترین و خشونت طلب ترین دشمنان صلح ابایی ندارد. "

تشکیلات خود گردان فلسطینی و اسراییل در مورد پیشنهاد ایجاد دو کشور مستقل فلسطین و اسراییل، در گذشته گفتگوهایی انجام داده اند، اما این تشکیلات در حال حاضر مذاکرات را مشروط به توقف کامل فعالیت های مربوط به شهرک سازی توسط اسراییل کرده است؛ یکی از شرایط توافقنامه سال ۲۰۰۳ بین دو طرف.

اسراییل ایران را متهم می کند که حماس در نوار غزه اسلحه می دهد و پیکارجویان این گروه را هم تعلیم می دهد.

حدود ۴ ماه پیش، پس از آنکه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، فلسطینی ها را تشویق به ایستادگی در مقابل اسراییل کرد، محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی گفت که ایران باید "به دخالت در امور فلسطینی ها پایان بدهد".

مطالب مرتبط