شاهزاده خانم سعودی پناهنده بریتانیا شد

Image caption میدان دادگستری در ریاض

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت گزارش کرده است که بریتانیا تقاضای پناهندگی یک شاهزاده خانم سعودی را که فرزندی نامشروع از یک مرد بریتانیایی دارد، پذیرفته است.

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت در شماره امروز خود (20 ژوئیه)، گزارش داده است که این شاهزاده خانم متاهل بعد از آن که به قاضی دادگاهی در بریتانیا گفته که ارتباط نامشروعش با مرد بریتانیایی او را در معرض خطر سنگسار در عربستان سعودی قرار داده، اجازه یافته است در این کشور به عنوان پناهنده زندگی کند.

این روزنامه نوشته است که این زن، که به دستور دادگاه نامش فاش نشده، همسر یکی از اعضای خانواده سلطنتی عربستان سعودی است.

وزارت کشور بریتانیا حاضر نشده است در باره این گزارش اظهار نظر کند.

روزنامه ایندیپندنت در گزارش خود آورده است که این زن یکی از معدود شهروندان سعودی است که دولت های بریتانیا و عربستان سعودی به طور علنی به پناهنده بودن آنان اذعان نمی کنند.

قوانین اسلامی

گفته می شود که این زن در جریان سفری به لندن با مرد بریتانیایی - که مسلمان نیست - آشنا شده و با او رابطه برقرار کرده است.

ادعا شده است که این زن به طور مخفی در بریتانیا زایمان کرده و بعد از آن تقاضای پناهندگی خود را به دادگاه مهاجرت و پناهندگی این کشور ارجاع داده است.

طبق قوانین اسلامی، که نظام قضایی عربستان سعودی از آن پیروی می کند، ارتباط نامشروع با شلاق در ملاء عام و اعدام مجازات می شود.

به گفته عفو بین الملل، گروه بین المللی مدافع حقوق بشر، در سال 2008، دادگاه های عربستان سعودی دستور اعدام صد و دو نفر را صادر کرده اند.

آخرین باری که یک شاهزاه خانم سعودی به دلیل داشتن ارتباط نامشروع با شریعت اسلامی مجازات شد در سال 1977 بود. شاهزاده خانم مشاعل بنت فهد، که در آن زمان فقط نوزده سال سن داشته بعد از این که اذعان کرده است رابطه نامشروع داشته، اعدام شد.

فیلمی در باره سرنوشت او با نام "مرگ پرنسس" ساخته شد که وقتی در بریتانیا اکران شد، باعث شد مقام های سعودی سفیر وقت بریتانیا در ریاض را اخراج کنند.

مطالب مرتبط