معاون رئیس جمهوری آمریکا وارد اوکراین شد

جو بایدن
Image caption جو بایدن در گذشته رئیس کمیته امور خارجه مجلس سنای آمریکا بود

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، به اوکراین سفر کرده است تا بر ادامه حمایت آمریکا از استقلال و تمامیت ارضی این کشور در مقابل روسیه تاکید کند.

آقای بایدن پس از دیدار از اوکراین روز چهارشنبه (22 ژوئیه) به گرجستان سفر خواهد، کشوری که مانند اوکراین روسیه آن را بخشی از حوزه نفوذش می داند.

اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا این موضع روسیه را رد کرده است.

به گفته ناظران، سفر جو بایدن به اوکراین و گرجستان نشان دهنده ادامه حمایت دولت آمریکا از استقلال گرجستان و اوکراین است، علیرغم این که روابط آمریکا و روسیه در هفته های اخیر رو به گسترش بوده است.

جو بایدن، حدود دو هفته پس از سفر رئیس جمهوری آمریکا به روسیه، از اوکراین دیدار می کند.

باراک اوباما در سفرش به روسیه فصل تازه ای در روابط واشنگتن و مسکو را آغاز کرد.

تفاهم نامه کاهش زرادخانه های اتمی روسیه و آمریکا دستاورد مهم آن سفر بود.

موافقت روسیه با عبور تسلیحات و نیروهای آمریکایی از قلمروی روسیه به افغانستان هم، در آن دیدار بدست آمد.

اما همکاری های استراتژیک آمریکا و روسیه به این نگرانی دامن زده که آمریکا در مقابل به ابقای نفوذ روسیه در کشورهایی مثل اوکراین و گرجستان رضایت خواهد داد.

این دو کشور در منطقه ای قرار دارند که روسیه از قرن ها پیش آن را حوزه نفوذ خود می داند.

اما دولت آمریکا، حداقل به طور رسمی موضعی این است که بر استقلال و حاکمیت ملی اوکراین و گرجستان تاکید دارد.

دان جنسن، کارشناس امور روسیه در واشنگتن و استاد دانشگاه جان هاپکینز در اینباره به بی بی سی گفته است: "آمریکا همچنان به اوکراین و گرجستان به عنوان دو متحد و اعضای بالقوه پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو- یا دیگر سازمان های سیاسی غربی نگاه می کند."

اما اخیرا تعداد از رهبران کشورهای اروپای شرقی، از جمله لخ والسا، رییس جمهوری سابق لهستان، در نامه سرگشاده ای به باراک اوباما، از او خواستند که همسایگان کوچک روسیه را قربانی بهبود روابطش با این کشور نکند.

به گفته ریچارد ویتز، کارشناس موسسه تحقیقاتی هادسون واشنگتن، این نگرانی ها در آمریکا هم وجود دارد:

او می گوید: "در کنگره و محافل مطبوعاتی آمریکا نگرانی هایی وجود دارد که آمریکا در حین ارتقای روابط با روسیه، گرجستان و اوکراین را فراموش کرده. بایدن با سفرش می خواهد که این نگرانی را برطرف کند."

این ناظر سیاسی می گوید جو بایدن به اوکراین و گرجستان این پیام را خواهد داد که آمریکا آن ها را فراموش نکرده است یا قربانی روابط در حال گسترش خود با روسیه نخواهد کرد.

یکی از دستیاران آقای بایدن نیز گفته است که وی به رهبران اوکراین و گرجستان خواهد گفت که برای ادامه حمایت آمریکا باید به اصلاحات اقتصادی و سیاسی خود ادامه بدهند.

انتظار می رود که آقای بایدن در این سفر از عضویت اوکراین و گرجستان در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمایت کند، هر چند به باور ناظران، تحقق این امر در آینده نزدیک بعید است.

مطالب مرتبط