فشار اتحادیه اروپا بر هندوراس برای حل بحران این کشور

Image caption مانوئل زلایا خود را ریئس جمهوری قانونی هندوراس می داند

اتحادیه اروپا در واکنش به ادامه بحران سیاسی هندوراس، اعطای کمک مالی به ارزش تقریبی 93 میلیون دلار به دولت موقت این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

بنیتا فریرو-والدنر، رئیس کمیسیون امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه (20 ژوئیه) در بیانیه ای رسمی این خبر را اعلام کرد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دولت موقت هندوراس، روز یکشنبه (19 ژوئیه) طرح رئیس جمهوری کاستاریکا برای بازگشت مانوئل زلایا، رئیس جمهوری معزول هندوراس به این کشور و تشکیل دولت آشتی ملی را رد کرد.

اسکار آریاس، رئیس جمهوری کاستاریکا و برنده جایزه صلح نوبل سال 1987، در گذشته در برقراری صلح در چند کشور آمریکای لاتین نقش مهمی ایفا کرده است.

آقای آریاس هشدار داده است که هندوراس در آستانه جنگ داخلی قرار دارد.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه از دو طرف مناقشه سیاسی هندوراس خواست از هر اقدامی که باعث افزایش تنش و خشونت ها در این کشور شود خودداری کنند.

طرح آشتی آریاس

اسکار آریاس طرحی پیشنهاد کرده است که بر اساس آن دولت آشتی ملی در هندوراس تشکیل شود و مانوئل زلایا در دولت جدید، پست رئیس جمهوری را برعهده بگیرد.

اما در پایان گفتگوها، هیات دولت موقت بازگشت مانوئل زلایا را غیرقابل قبول دانست و گفت که درباره آن مذاکره نخواهد کرد.

هیات نمایندگی مانوئل زلایا هم درخواست مخالفان برای استعفای وی از قدرت را غیرقابل قبول می داند.

رئیس جمهوری کاستاریکا پیشنهاد کرده است که در ماه اکتبر امسال در هندوراس انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد برگزار شود و مانوئل زلایا یک ماه پیش از برگزاری انتخابات رسما کنترل ارتش را از خود سلب کند تا درباره "شفافیت" رای گیری ها تردیدی برجای نماند.

در این طرح همچنین برای افرادی که پیش از کودتای 28 ژوئن در هندوراس و پس از آن مرتکب "جرائم سیاسی" شده اند، عفو عمومی در نظر گرفته شده است.

دولت موقت هندوراس پس از عزل آقای زلایا طی کودتایی در ماه ژوئن گذشته اداره امور را به عهده گرفت.

دولت موقت هندوراس می گوید که در صورت بازگشت آقای زلایا به هندوراس، او را بازداشت خواهد کرد.

بحران سیاسی در هندوراس زمانی شروع شد که رئیس جمهوری این کشور در آستانه برگزاری یک همه پرسی با کودتای نظامی برکنار و از کشور اخراج شد.

مانوئل زلایا می خواست با برگزاری یک همه پرسی قانون اساسی کشورش را اصلاح کند تا بتواند برای یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما واحدهای زرهی ارتش هندوراس ساعاتی پیش از شروع رای گیری، با حمله به محل سکونت رئیس جمهوری در تگوسیگالپا، پایتخت، او را دستگیر و از کشور تبعید کردند.

مانوئل زلایا پیشتر مذاکرات به میانجیگری کاستاریکا را آخرین فرصت برای حل و فصل بحران هندوراس دانسته بود، اما وی حال می گوید که به ادامه گفتگوها پایبند است.

مطالب مرتبط