به روز شده:  23:42 گرينويچ - 19 ژوئيه 2009 - 28 تیر 1388

کاستاریکا در حل بحران سیاسی هندوراس ناکام ماند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت موقت هندوراس طرح رئیس جمهوری کاستاریکا برای بازگشت مانوئل زلایا، رئیس جمهوری معزول هندوراس به این کشور و تشکیل دولت آشتی ملی را رد کرده است.

نمایندگان مانوئل زلایا و هیات نمایندگی دولت موقت هندوراس که متشکل از مخالفان اوست، از روز شنبه (18 ژوئیه) در کاستاریکا مذاکرات فشرده ای انجام دادند.

این مذاکرات که بدون نتیجه خاصی روز یکشنبه (19 ژوئیه) خاتمه یافت، به میانجیگری اسکار آریاس، رئیس جمهوری کاستاریکا و برنده جایزه صلح نوبل سال 1987 انجام شد.

اسکار آریاس طرحی پیشنهاد کرده است که بر اساس آن دولت آشتی ملی در هندوراس تشکیل شود و مانوئل زلایا در دولت جدید، پست رئیس جمهوری را برعهده بگیرد.

اما در پایان گفتگوها، هیات دولت موقت بازگشت مانوئل زلایا را غیرقابل قبول دانست و گفت که درباره آن مذاکره نخواهد کرد.

هیات نمایندگی مانوئل زلایا هم درخواست مخالفان برای استعفای وی از قدرت را غیرقابل قبول می داند.

رئیس جمهوری کاستاریکا پیشنهاد کرده است که در ماه اکتبر امسال در هندوراس انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد برگزار شود و مانوئل زلایا یک ماه پیش از برگزاری انتخابات رسما کنترل ارتش را از خود سلب کند تا درباره "شفافیت" رای گیری ها تردیدی برجای نماند.

در این طرح همچنین برای افرادی که پیش از کودتای 28 ژوئن در هندوراس و پس از آن مرتکب "جرائم سیاسی" شده اند، عفو عمومی در نظر گرفته شده است.

دولت موقت هندوراس پس از عزل آقای زلایا طی کودتایی در ماه ژوئن گذشته اداره امور را به عهده گرفت.

دولت موقت هندوراس می گوید که در صورت بازگشت آقای زلایا به هندوراس، او را بازداشت خواهد کرد.

بحران سیاسی در هندوراس زمانی شروع شد که رئیس جمهوری این کشور در آستانه برگزاری یک همه پرسی با کودتای نظامی برکنار و از کشور اخراج شد.

مانوئل زلایا می خواست با برگزاری یک همه پرسی قانون اساسی کشورش را اصلاح کند تا بتواند برای یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما واحدهای زرهی ارتش هندوراس ساعاتی پیش از شروع رای گیری، با حمله به محل سکونت رئیس جمهوری در تگوسیگالپا، پایتخت، او را دستگیر و از کشور تبعید کردند.

مانوئل زلایا پیشتر مذاکرات به میانجیگری کاستاریکا را آخرین فرصت برای حل و فصل بحران هندوراس دانسته بود، اما وی حال می گوید که به ادامه گفتگوها پایبند است.

هفته گذشته نیز گفتگوهایی در همین رابطه به میانجیگری اسکار آریاس انجام شد که بی نتیجه ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.