تاخیر در گزارش بازداشت مظنونین عملیات تروریستی در امریکا

Image caption بازداشتگاه گوانتانامو از زمان بازگشایی همواره مورد انتقاد قرار گرفته است.

به گفته مقامات امریکایی،تهیه گزارشی مهم که قرار بود به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا درباره بازداشت مظنونین عملیات تروریستی تهیه شود، تا شش ماه دیگر به تعویق افتاده است.

آقای اوباما از این گزارش به عنوان بخشی از تلاش های او برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو تا آغاز سال آینده میلادی نام برده بود.

به گفته برخی از تحلیل گران،تاخیر در تهیه این گزارش تردیدها را نسبت به توانایی رئیس جمهوری امریکا در بستن این بازداشتگاه در موعد تعیین شده، ایجاد کرده است.

مقامات دولتی می گویند این تاخیر به منزله، ضرورت مشورت با کنگره در این مورد است.

آنها همچنین گفته اند تهیه گزارشی دیگر درباره بازجویی از مظنونان، و انتقال آنها به کشورهای دیگر هم تا دو ماه دیکر به تاخیر افتاده است.

به هرحال یک گروه کاری گزارشی موقتی برای رسیدگی به وضعیت مظنونین در آینده تهیه کرده است.

در این گزارش موقتی، آمده است :"در شرایط مناسب، پیگرد قانونی افرادی که مقصر هستند، باید هرچه سریعتر یا توسط دادگاه فدرال و یا در مقابل یک کمیسیون نظامی انجام شود. "

در این گزارش همچنین گفته شده تنها در صورتی می توان گفت که روند قانونی در مورد محاکمه متهمان طی شده که آنها امکان دفاع از خود را در مقابل یک دادگاه قانونی داشته باشند.

این گزارش ها در حالی منتشر شده که باراک اوباما اعلام کرده که قصد دارد تا 22 ژانویه 2010 میلادی بازداشتگاه گوانتانامو را ببندد.

مقامات دولتی می گویند مهلت تعیین شده همچنان به قوت خود باقی است.اما گزارش هایی از واشنگتن حکایت از آن دارد که هنوز مشکلاتی اساسی در این راه وجود دارد.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنها از زمانی که آقای اوباما، فرمان بستن بازداشتگاه را طی یک سال صادر کرد، از 245 زندانی این بازداشتگاه، 20 نفر از این زندان منتقل شده اند.

کنگره امریکا، از دولت خواسته تا پیش از اختصاص هر گونه بودجه ای برای بستن این بازداشتگاه، جزئیات مربوط به این طرح را ارائه دهد.

بازداشتگاه گوانتانامو در ژانویه سال 2002 میلادی ایجاد شد. این بازداشتگاه از زمان بازگشایی مورد اعتراض گروههای حقوق بشر و دولت های خارجی بوده است.

مطالب مرتبط