سفر مقتدی صدر به سوریه و دیدار با اسد

Image caption مقتدی صدر و بشار اسد در دمشق

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی پس از مدتها غیبت از انظار عمومی در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده است.

مقتدی صدر که سپاه مهدی، گروه نظامی تحت نظر او پس از اشغال عراق با نیروهای آمریکایی وارد درگیری شد، طی دو سال گذشته کمتر در ملاء عام دیده شده است.

او ماه مه امسال نیز به ترکیه رفت و با گروهی از شیعیان عراق دیدار کرد.

امروز در شهرک صدر، پایگاه مقتدی صدر انفجاری روی داد که دو کشته و سی زخمی بر جای گذاشت. خشونت های قومی اگرچه در عراق به طور چشمگیری کاهش یافته اما شهرک صدر همچنان هدفی برای حملات به حساب می آید.

جزئیات دیدار مقتدی صدر با بشار اسد که ر.ز گذشته انجام شد، اعلام نشده است اما گزارش ها حاکی از آن است که دو طرف در باره حضور نظامی آمریکا در عراق گفت و گو کرده اند. نیروهای آمریکایی در مقطع فعلی از مناطق شهری خارج شده اند و قرار است طبق موافقتنامه خروج از خاک این کشور را هم آغاز کنند.

دیدار این روحانی عراقی از سوریه زمانی صورت می گیرد که نیروهای سیاسی در عراق و خارج از این کشور در حال تطبیق خود با تغییرات به وجود آمده در موازنه قدرت هستند. آمریکا به طور مرتب در حال کاهش نیروهای خود از عراق پس از شش سال حضور و کنترل امور است.

سپاه مهدی مقتدی صدر به طور فعال در درگیری های قومی عراق که این کشور را تا آستانه فروپاشی کامل برد، مشارکت داشت. این گروه همچنین وارد جنگ چریکی با نیروهای اتئلاف بین المللی به رهبری آمریکا شد و این درگیری تا سال 2007 که با آتش بس موافقت شد، ادامه یافت.

از آن زمان مقتدی صدر کمتر در انظار دیده شده و برای مدتی این شایعه مطرح بود که او در شهر قم در ایران به سر می برد.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی می گوید این روحانی شیعه عراقی کماکان یک رهبر قدرتمند در جامعه شیعه عراق به حساب می آید.

مطالب مرتبط