اسرائیل مدعی بحر المیت شد؛ درگیری شهرک نشینان

Image caption بحر المیت

در پی کم شدن آب بحر المیت و کوچکتر شدن سطح آن، اسرائیل تصمیم گرفته است بخشی از بستر دریا را که جدیدا خارج از آب قرار گرفته و به منطقه ساحلی در کرانه غربی افزوده شده است، جزئی از خاک این کشور اعلام کند.

"اکنون صلح"، گروهی اسرائیلی که برای برقرار شدن صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها تلاش می کند، از این تصمیم دولت اسرائیل انتقاد کرده و گفته است که انگیزه اصلی دولت اسرائیل ظاهرا جلوگیری از استفاده از این زمین توسط فلسطینی ها و یا هر گونه ادعایی درباره مالکیت آن بوده است.

این گروه همچنین گفته است که زمین هایی که اسرائیل به اسم خود ثبت کرده ظاهرا فراتر از خط ساحلی است که جدیدا از زیر آب بیرون آمده است.

مقام های اسرائیل گفته اند که تصمیم جدید آنها با این هدف اتخاذ شده است که از ساخت و ساز غیرقانونی جلوگیری کنند.

دولت فلسطینی اقدام اسرائیل را محکوم کرده و آن را غصب اراضی فلسطینی توصیف کرده است.

Image caption دستگیری شهرک نشین های یهودی در پی بیرون رانده شدن یک کاروان از محل استقرار آنها انجام گرفت

در تحولی دیگر در کرانه غربی، 10 نفر در جریان ناآرامی هایی که شهرک نشینان یهودی به وجود آورده اند، دستگیر شده اند.

نیروهای امنیتی اسرائیل روز گذشته یک کاروان را از محلی که یهودیان در آن شهرک برپا کرده اند، خارج کردند و شهرک نشینان در اعتراض به این اقدام آنها دست به اغتشاش زدند. این کاروان به طور غیرقانونی توسط شهرک نشینان یهودی در کرانه غربی مستقر شده بود.

در جریان ناآرامی ها دو فلسطینی به بیمارستان محلی منتقل شدند چون هدف سنگ پرانی های شهرک نشینان قرار گرفته بودند.

شهرک نشینان یهودی دوشنبه شب (20 ژوئیه)، به سمت خودروهایی که از جاده ای در نزدیکی نابلس، در شمال کرانه غربی، عبور می کردند، حمله ور شدند.

کاروانی که توسط نیروهای امنیتی اسرائیل بیرون رانده شد، بخشی از یک شهرک یهودی نشین بوده که بنا به قوانین اسرائیل به طور غیرقانونی در کرانه غربی برپا شده است و اسرائیل موافقت کرده که آن را جمع کند.

بنا به قوانین بین المللی، شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی غیرقانونی هستند.

مطالب مرتبط