شور و شوق انتخاباتی در کردستان عراق

Image caption جلال طالبانی، رییس اتحادیه میهنی کردستان عراق که رییس جمهور آن کشور نیز هست.

شور و شوق انتخاباتی در همه جای کردستان عراق دیده می شود. قدرت دو حزب حاکم، یعنی حزب دمکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق در این دوره از انتخابات به دلیل ورود برخی اصلاح طلبان به مبارزات انتخاباتی، به چالش کشیده شده است.

مردم منطقه کردستان عراق روز شنبه سوم مرداد ماه (25 ژوئیه) به پای صندوقهای رای خواهند رفت تا از میان فهرست ده ها حزب و گروه سیاسی، 111 نماینده برای مجلس محلی و همزمان رییس حکومت "اقلیم کردستان" را انتخاب کنند.

بعد از اجرای مقررات ممنوعیت پرواز در شمال و جنوب عراق توسط آمریکا و بریتانیا در سال 1991، کردستان به شیوه خودمختار اداره می شده است و از آن زمان، کردها انتخاباتشان را به صورت مستقل از دولت ملی عراق برگزار کرده اند.

در طول این سالها، قدرت در دست حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی بوده است.

رقیبان اصلی در دو فهرست موسوم به فهرست کردستانی و فهرست گوران هستند. فهرست کردستانی از حزب دمکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق تشکیل شده است. این فهرست دوباره مسعود بارزانی را برای ریاست حکومت اقلیم کردستان نامزد کرده است.

فهرست گوران تحت رهبری نوشیروان مصطفی قرار دارد. او در گذشته مرد شماره دو اتحادیه میهنی بوده و دو سال پیش به اعتراض به عملکرد حکومت اقلیم کردستان عراق از این حزب جدا شد.

شعار انتخاباتی فهرست او "گوران" به معنی تغییر است. آقای مصطفی احزاب حاکم را به فساد مالی و اداری و پارتی بازی متهم می کند.

برخی اعضای فهرست گوران، حکومت اقلیم کردستان عراق را به آزار و اذیت هوادارانشان متهم می کنند.

آنها می گویند بسیاری از مردم طرفداری خود از فهرست گوران را علنی نمی کنند ولی در روز انتخابات به آن فهرست رای خواهند داد.

مطالب مرتبط