به روز شده:  12:53 گرينويچ - سه شنبه 28 ژوئيه 2009 - 06 مرداد 1388

فیلم مستند «ساماوایو از نزدیک»

(مستند «ساماوایو از نزدیک» که اخیرا از تلویزیون فارسی بی بی سی منتشر شده، نگاهی است کوتاه به پیدایش، زندگی و موسیقی یک گروه راک برلینی که سرپرستی ایران دارد. این مستند را می توانید د

ر این صفحه ببینید.)

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


برای کسانی که می گویند «راک اند رول» یک سبک زندگی است، گروه «ساماوایو»، نمونه ای رویایی است که توسط یک ایرانی ساکن برلین اداره می شود.

بهرنگ علوی و گروهش، از آخرین سال های دبیرستان تصمیم گرفتند که «راک اند رول» زندگی کنند؛ با یک ست درام، دو گیتار الکترونیک و یک گیتار بیس ...

آنها دهه دوم زندگیشان را در کنار تحصیل و کار، به نواختن موسیقی مورد علاقه شان و ضبط آثارشان سپری کردند.

حالا که به نزدیک 30 سالگی رسیده اند، ثمره این تجربه توامان با لذت و شور نوجوانی و جوانی، یک گروه راک است که آثارش از رادیوهای آلمان پخش می شوند و ترانه های گروه جوایزی را نیز برایشان به ارمغان می آورد.

این گروه برلینی تا امروز یک آلبوم کامل و پنج آلبوم نیمه کامل ( EP ) منتشر کرده؛ آلبوم هایی که انگاری بهانه ای بوده اند برای اجرای زنده. «ساماوایو» در جاده زندگی می کند تا در مقصد بعدی به روی صحنه برود و با راک قدرتمندش، شوری غریب بیافریند و به جاده بازگردد ...


ملودی های راهپیمایی مرگ

شاید اگر الان دهه 90 میلادی بود، «ساماویو» را گروهی «هوی متال» می نامیدیم و نامش را می گذاشتیم کنار دیگر «هوی متال» های آن روزها که مد بود و جوان پسند و فراگیر. اما حالا که لای هر مجله موسیقی را باز کنید، یک گوشه اش نوشته است: «متال مرده است»، کمتر کسی علاقه دارد خودش را «هوی متال» توصیف کند.

بهرنگ در توصیف سبک گروه، پا را فراتر می گذارد و می گوید: «سبک موسیقی ما تلفیقی است از سبک های مختلف از راک و پانک تا فانک و داب که ما اسمش را گذاشته ایم فیول.»

اما این توضیحات مانع نشده که منتقدان گاه به روی کهنگی های موسیقی ساماویو در سال های نخست فعالیتش تیغ نکشند. برخی از منتقدان آلمانی، «ساماوایو» را گروهی با اعضای جوان می خواندند که برای پیرمردها راک اجرا می کند.

بهرنگ تا اندازه ای این انتقادها را می پذیرد و می گوید: «این راهی بود که رفتیم و الان موسیقی ما دچار تحول شده و مدرن تر شده. در یکی از معتبرین مجلات موسیقی آلمان به نام ویژن، آخرین EP ما به عنوان EP سال انتخاب شد.»

«ساماوایو» که به گفته بهرنگ علوی زمانی عمیقا تحت تاثیر ابرگروهی چون «متالیکا» بوده، فقط در توصیف سبک از کلیشه های از مد افتاده فاصله نگرفته، بلکه اجرای گروه نیز، تازگی هایی ویژه دارد.

این گروه در وب سایتش خودش رو یک «گروه زنده» معرفی کرده و البته هماهنگی و توانایی گروه در اجرای زنده هم در میان گروههایی در این سطح کم نظیر است.

آندریاس ولند، نوازنده بیس گروه می گوید که علت اصلی این موضوع، اجراهای بسیار گروه است. به گفته او در دو سال اخیر گروه نزدیک به 150 اجرای زنده در شهرهای مختلف آلمان، اتریش، بلژیک و هلند برگزار کرده است.

«دختر تهران»

به جز چند آهنگ نه چندان موفق به زبان فارسی و جملاتی به زبان فارسی در ویدیوهای گروه، مهم ترین اثری که پیوند سرپرست ایرانی گروه را با زادگاهش به یاد می آورد، ترانه ای است به نام «دختر تهران».

این اثر که با ته مایه انتقادی، نزدیک به یک سال پیش تهیه شده در آلبوم بعدی گروه منتشر خواهد شد.

اما پیش از انتشار، ناگهان حادثه ای در تهران سرنوشت اثر را تا اندازه ای تغییر داد. در جریان اعتراض های اخیر دختری در برابر چشم میلیون ها نفر در سراسر جهان کشته شد و به سرعت به نمادی برای اعتراض گروهی از ایرانیان بدل شد که معتقد بودند در انتخابات ریاست جمهوری، تقلب شده است.

«ساماوایو» در فاصله کوتاهی بعد از این حادثه، به نشانه همدردی با معترضین، این آهنگ را پیش از جدول برنامه ریزی خود به شکل رایگان در اینترنت منتشر کرد.

همچنین ویدیویی نیز از مجموعه تصاویر حوادث اخیر تهران تهیه شد و همراه با آهنگ در یویتیوب منتشر شد.

(مستند «ساماوایو از نزدیک» که اخیرا از تلویزیون فارسی بی بی سی منتشر شده، نگاهی است کوتاه به پیدایش، زندگی و موسیقی این گروه. این مستند را می توانید در این صفحه ببینید.)

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.