چاوز در روابط ونزوئلا با کلمبیا تجدید نظر می کند

رافائل کورآ و چاوز
Image caption هوگو چاوز و رافائل کورآ رئیس جمهوری اکوادور روابط دوستانه ای دارند

هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرده که این کشور در روابط خود با کلمبیا تجدید نظر خواهد کرد.

اعلام این موضوع پس از آن بود که آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری کلمبیا موافقت کرد که آمریکایی ها پایگاه نظامی اصلی خود را از اکوادور به کلمبیا منتقل کنند.

عملیات هواپیماهای نظامی و کشتی های نیروی دریایی آمریکا در چهار پایگاه در کلمبیا صورت خواهد گرفت و این کشور به صورت مرکز عملیات آمریکا در منطقه در خواهد آمد.

هوگو چاوز حضور نظامی بیشتر آمریکا در کلمبیا را تهدیدی برای ونزوئلا خوانده است.

جرمی مک درمات، خبرنگار بی بی سی در کلمبیا می گوید یک چنین اظهار نظرهایی توسط سایر کشورهای متحد ونزوئلا در سراسر منطقه، کلمبیا را که تنها متحد سر سپرده آمریکا در منطقه است به طور فزاینده ای منزوی کرده است.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی تصمیم کلمبیا را خیانت خواند و دانیل اورتگا، رهبر نیکاراگوئه گفت حضور آمریکا تهدیدی برای ثبات منطقه است.

ونزوئلا پس از آمریکا مهمترین شریک بازرگانی کلمبیاست.

روابط کلمبیا با اکوادور اکنون به سطح بی سابقه ای تنزل کرده است و اکوادور تعرفه های سنگینی بر روی کالاهایی که از کلمبیا وارد می شود وضع کرده است.

سردی مناسبات دو کشور پس از آن بود که تلویزیون دولتی کلمبیا یک نوار ویدیویی را پخش کرد که در آن رهبر چریک های مارکسیستی کلمبیا اظهار می داشت درسال 2006 وی هزینه مبارزات انتخاباتی رافائل کورآ، رئیس جمهوری اکوادور را تامین کرده و با نمایندگان آقای کورآ ملاقات کرده بود.

رافائل کورآ این نوار ویدیویی را ساختگی خوانده و ارتباط با چریک های کلمبیا را تکذیب کرده بود.

خبرنگار بی بی سی در کلمبیا می گوید چنانچه ونزوئلا نیز سیاست اکوادور را در قبال کلمبیا اتخاذ کند، این موضوع می تواند تاثیر ویران کننده ای بر اقتصاد کلمبیا داشته و این کشور را کاملا به آمریکا وابسته کند.

مطالب مرتبط