مرزهای داخلی سودان مشخص شد

Image caption پس از درگیری های سال گذشته، ده ها هزار نفر از منطقه فرار کردند

دادگاه بین المللی لاهه مرزهای جدید منطقه نفت خیز آبیه در سودان را مشخص کرد. اختلافات بر سر این منطقه، سودان را به مدت دو دهه در آتش جنگ داخلی فرو برده بود.

حکم دادگاه با مشخص کردن مجدد مرز در شمال، شرق و غرب وسعت این منطقه را کوچکتر کرده است.

یکی از نمایندگان دولت در خارطوم، پایتخت، از حکم دادگاه استقبال کرد و آن را یک پیروزی دانست زیرا منطقه مورد بحث، اکنون در خارج از آبیه قرار گرفته است.

جنبش آزادی خلق سودان، گروه شورشی سابق که برای استقلال جنوب می جنگید، اعلام کرده است که به حکم دادگاه احترام خواهد گذاشت.

هر دو بخش شمال و جنوب سودان ادعای مالکیت این منطقه نفت خیز را می کردند اما عهد کرده بودند که حکم دادگاه را بپذیرند.

حکم دادگاه تنها مرزهای منطقه را مشخص می کند و هیچ تصمیمی درباره مالکیت آن تا برگزاری رفراندوم در سال 2011 گرفته نخواهد شد.

طبق قرار داد صلح، جنوب سودان تا حد زیادی مستقل است اما مرزهای داخلی هنوز مشخص نشده بود.

اشرف قاضی، رئیس سازمان ملل متحد در سودان گفت که واکنش نیروهای مستقر در شمال و جنوب به حکم دادگاه از اهمیت خاصی برخوردار است.

سازمان ملل متحد در اواخر هفته گذشته ارتش جنوب را متهم به پیشروی در منطقه کرده بود، اتهامی که ارتش آن را شدیدا رد کرد.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل طی هفته های اخیر در میان نگرانی هایی که از بروز درگیری پس از صدور حکم دادگاه وجود داشت، حضور بیشتری در منطقه پیدا کرده بودند.

در طی 22 سال جنگ های داخلی ( جدا از درگیری های دارفور ) ميان مسلمانان و اعراب شمال سودان از يک سو و مسيحيان و بوميان جنوب سودان از سوی ديگر ، بيش از یک میلیون و پانصدهزار کشته به جا ماند.

این جنگ در سال 2005 به پایان رسید ولی نگرانی از آن وجود داشت که اعلام حکم دادگاه مجددا آتش جنگ را شعله ور کند.

طبق قرارداد صلح منطقه آبیه تا زمان برگذاری رفراندوم می بایست به طور مشترک اداره می شد.

تحلیلگران می گویند احتمالا ساکنین آبیه برای پیوستن به تشکیلات بخش جنوب سودان رای خواهند داد، بنابر این وسعت آن منطقه از نکات مهم به شمار می رود.

مطالب مرتبط