کمک 165 میلیون دلاری آمریکا به آوارگان پاکستانی

ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، از اعطای کمک بشردوستانه 165 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان خبر داده است.

دولت آمریکا می گوید که این مبلغ صرف کمک به مردمی خواهد شد که در عملیات اخیر ارتش پاکستان علیه شورشیان طالبان آواره شده اند.

پیشتر سازمان ملل متحد برای کمک به این آوارگان خواستار دریافت 543 میلیون دلار کمک های بشردوستانه شده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که 23 میلیون دلار به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد داده خواهد شد تا صرف برنامه های بازگشت آوارگان شود.

این سازمان تعداد آوارگان درگیری های ارتش پاکستان و طالبان در دره سوات را بیش از دو و نیم میلیون نفر تخمین زده بود.

بر اساس گزارش ها، شمار زیادی از این افراد در حال بازگشت به خانه های خود هستند.

آمریکا همچنین گفته است که 45 میلیون دلار از کمک 165 میلیون دلاری تازه اعلام شده، صرف طرح های زیرساختی از جمله بازسازی مدارس، مرمت جاده ها و گسترش تاسیسات تصفیه آب آشامیدنی خواهد شد.

احمد مختار، وزیر دفاع پاکستان در اواسط ماه میلادی گذشته اعلام کرد که عملیات نظامی ارتش علیه پیکارجویان طالبان در دره سوات به پایان رسیده است.

دولت آمریکا می گوید که از ماه مه امسال بیش از 320 میلیون دلار کمک بشردوستانه در اختیار دولت پاکستان قرار داده است تا با بحران انسانی ناشی از عملیات ارتش پاکستان علیه طالبان مقابله کند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، کمک های سالانه این کشور به دولت پاکستان را به سطح یک و نیم میلیارد دلار در سال رسانده است.

دولت آمریکا می گوید طی پنج سال حدود هفت و نیم میلیارد دلار برای کمک های اقتصادی و بشردوستانه به پاکستان اختصاص خواهد داد.

مطالب مرتبط