اعتصاب غذا به ایتالیا هم رسید

اعتصاب غذا به ایتالیا هم رسید
Image caption اعتصاب غذا به ایتالیا هم رسید

دانشجویان و ایرانیان مقیم ایتالیا از روز پنج شنبه 23 ژوئیه اعتصاب غذای دو روزه ای را در حمایت از آنچه اعتراضات مردم ايران، محکوم کردن تقلب گسترده درانتخابات، سرکوب اعتراضات مردمی، و بازداشت غيرقانونی صدها شهروند و فعال سياسی و اجتماعی در ايران توصیف شده آغاز کردند.

این اعتصاب غذا همچنین اعلام همراهی با اعتصاب کنندگان ایرانی در آمریکا است که تا شب 24 ژوئیه ادامه خواهد داشت.

مصاحبه کوتاهی با یکی از دانشجویان ایرانی مقیم رم که نخواست نامش فاش شود و در این اعتصاب غذا شرکت داشته است انجام داده ایم.

هدف از برگزاری اعتصاب غذا در رم چه بود؟

این اعتصاب غذا از نیویورک شروع شده و در بعضی از کشورها از جمله ایتالیا هم ادامه دارد. در واقع ما در ایتالیا با این حرکت خواستار آزادی زندانیان و آزادی دانشجویانی که بعد از انتخابات دستگیر شدند هستیم و همچنین این اعتصاب غذا اعتراضی به کشته شدن کسانی است که در این روزها جان خود را از دست داده اند.

محل برگزاری این اعتصاب غذا در کجاست؟

در مرکز رم توانستیم یک دفتر فرهنگی بگیریم. باید از قبل از لحاظ حضور یک پزشک هماهنگ می کردیم. نتوانستیم این مجوز را در مقابل دفتر سازمان ملل متحد بگیریم. چون چادر نداشتیم و در ضمن آنجا باید آمبولانس حاضر باشد و به ما این مجوز را ندادند. به همین دلیل توانستیم یک دفتر فرهنگی بگیریم که تمام امکانات در آن وجود دارد. در اینجا پزشک برای کنترل اعتصاب کنندگان داریم. این اعتصاب تا فردا شب ادامه دارد. مانند بقیه کشورها.

چند نفر در این اعتصاب غذا شرکت کرده اند؟

تا این لحظه در حدود بیست نفر هستیم ولی از امشب قرار است گروه های ایتالیایی از احزاب مختلفی که دعوت کردیم به اینجا بیایند. ایرانیانی از بلونیا، فلورانس، پادوا و شهرهای دیگر هم برای شرکت در اعتصاب غذا به رم آمده اند. فردا شب برنامه ای داریم که بسیاری از ایرانیان مقیم رم به اینجا می آیند تا با ما همراه شوند.

آیا این اقدام فقط از جانب دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا صورت گرفته یا بقیه ایرانیان مقیم ایتالیا هم با آن اعلام همبستگی کرده اند؟

این اعتصاب از جانب دانشجویان شروع شد ولی ما از ایرانیانی که از قدیم هم در ایتالیا بودند دعوت کردیم و آنها هم آمده اند و با ما هستند. به ویژه از شهر بلونیا هم دانشجویان و هم دیگر ایرانیان قدیمی به رم آمده اند.

این روزها خبرهای زیادی از ایتالیا می رسد مبنی بر اینکه سازمان های دولتی و رسمی این کشور به نوعی حمایت خودشان را از معترضان در ایران نشان داده اند. از جمله اینکه تا کنون 120 فرمانداری و شهرداری در سراسر این کشور پرچم سبزی به نشانه همبستگی با معترضان آویزان کرده اند. آیا خبرهای دیگری از رم و شهرهای دیگر در این زمینه دارید؟

همان طور که اشاره کردید خیلی از شهرداری ها و از جمله شهرداری فلورانس در همان روزهای اول پرچم سبزی آویزان کردند. دو شب پیش، شب سبز در فلورانس برگزار شد. اکثر ساختمان های مهم دولتی و مجسمه های معروف از جمله مجسمه داوود را با نور سبز رنگی، نورپردازی کردند. شهرداری فلورانس هم کنسرت اپرای بزرگی برگزار کرد و در حدود چهار هزار کارت دعوت برای مردم شهر توسط شهرداری ارسال شده بود.

در میلان هم دو هفته گذشته روزی را به عنوان روز سبز اعلام کردند که روز درختکاری بود و شهردار میلان به یاد شهیدانی که در ایران در این جنبش کشته شده بودند، نهال کاری کرد. امروز هم ما پارچه پرچم سبزمان را برای شهرداری رم فرستادیمو در همین روزها شهرداری رم هم پرچم را آویزان خواهد کرد. هفته گذشته هم در فیس بوک دعوتی از مردم ایتالیا شده بود که پارچه سبز را از خانه هایشان آویزان کنند.ممکن است در شهر زیاد دیده نشود ولی در کوچه پس کوچه های شهر رم که راه بروید پرچم های سبز آویخته از خانه ها را می بینید.

مطالب مرتبط