واژه "یوم النکبه" از کتابهای درسی اسراییل حذف می شود

فلسطینیان سالگرد تاسیس اسراییل را روز نکبت می خوانند.
Image caption فلسطینیان سالگرد تاسیس اسراییل را روز نکبت می خوانند.

وزارت آموزش و پرورش اسراییل تصمیم به حذف کلمه ای از کتابهای درسی عربی اسراییل گرفته است که سالگرد تاسیس این کشور را نکبت یا فاجعه توصیف می کند.

فلسطینی ها سالگرد تاسیس اسرائیل را "روز نکبت" یا "یوم النکبه" می نامند و این واژه از سال 2007 میلادی در یکی از کتابهای درسی دانش آموزان عرب اسراییلی مورد استفاده قرار گرفته است.

گیدعون سعر وزیر آموزش و پرورش اسراییل گفت که از هیچ کشوری نمی توان انتظار داشت که برای توصیف بنیاد خود از لفظ فاجعه استفاده کند. این در حالی است که حنا سوید از اعضای عرب پارلمان اسراییل این اقدام را حمله ای علیه هویت و حافظه جمعی فلسطینیان توصیف کرده است.

متنی که واژه یوم النکبه در آن به کار رفته، در کتاب درسی دانش آموزان هشت یا نه ساله عرب اسراییلی ظاهر می شود. در این متن در مورد جنگ سال 1948 که به تاسیس کشور اسراییل انجامید چنین آمده:" اعراب این جنگ را نکبت یا جنگ فاجعه، شکست و تحقیر می نامند در حالی که یهودیان آن را جنگ استقلال می خوانند."

این جمله زمانی به کتاب درسی مورد بحث افزوده شد که یولی تامیر از حزب چپ میانه کارگر اسراییل وزیر آموزش و پرورش این کشور بود.

گیدعون سعر وزیر آموزش و پرورش دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو که جانشین خانم تامیر شده، گفت: " هیچ دلیلی وجود ندارد که در متون درسی رسمی اسراییل، برای توصیف بنیاد این کشور از واژه هولوکاست یا فاجعه استفاده شود."

آقای سعر افزود که قرار نیست در نظام آموزش و پرورش دولتی اسراییل، مشروعیت این کشور و دولت زیر سوال برود.

Image caption در کتابهای درسی اسراییل به تبعید دسته جمعی فلسطینیان چندان اشاره نمی شود

او تاکید کرد که گنجاندن واژه "نکبه" در متون درسی رسمی اسراییل اشتباه بوده است و در جریان تجدید نظری که در کتابهای درسی جدید صورت می گیرد، اصلاح خواهد شد.

خبرنگاران می گویند اغلب کتابهای تاریخی که به زبان عبری نگارش شده اند، مخصوصا کتابهای درسی دانش آموزان، بر قهرمانی سربازان اسراییلی در جنگ 1948 تاکید دارند و در هنگام مطرح کردن تبعید دسته جمعی فلسطینیان، حاشیه می روند.

در این کتابها اگر به مهاجرت دسته جمعی فلسطینیان اصلا اشاره ای شود، از آن به عنوان خروجی اختیاری نام برده می شود، در حالی که جمعی از مورخانی که تاریخ مربوط به جنگ سال 1948 را بازبینی می کنند، می گویند اسنادی که از آرشیوهای تاریخی بدست آورده اند نشان می دهد که تبعید فلسطینیان اخراجی عمدی بوده است.

واژه عربی "نکبه" معمولا برای توصیف درد و رنجی که میلیونها فلسطینی آواره شده در نتیجه جنگ سال 1948 متحمل شدند، به کار می رود. سرنوشت این آوارگان فلسطینی و فرزندان و نوادگان آنها، که در اردوگاه ها و شهرک های پراکنده در منطقه خاورمیانه زندگی می کنند، همچنان یکی از کلیدی ترین نکات در گفتگوهای صلح به شمار می رود.

جعفر فرح مدیر یک گروه مدافع حقوق اعراب اسراییلی به بی بی سی گفت که حذف کلمه "نکبه" از کتابهای درسی نه تنها مانع استفاده اعراب از این لفظ نخواهد شد، بلکه روابط دوطرف را هم پیچیده تر خواهد کرد.

اعضای راست افراطی دولت اسراییل در حال تلاش برای تصویب قانونی هستند که به موجب آن برگزاری سالگرد "یوم النکبه" در اسراییل غیر قانونی خواهد شد.

فلسطینیان و حامیان آنها، هر سال در پانزدهم ماه مه با برگزاری مراسمی از این روز به عنوان "یوم النکبه" یا "روز نکبت" یاد می کنند.

مطالب مرتبط