بایدن بر حمایت کامل آمریکا از گرجستان تاکید کرد

میخائیل ساکاشویلی
Image caption آقای ساکاشویلی خواستار دریافت کمک های نظامی از آمریکا شده است

تنها چند ساعت پس از ابراز نگرانی شدید روسیه از تلاش های گرجستان برای تجدید تسلیحات، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا حمایت کامل دولتش را از گرجستان اعلام کرد.

جو بایدن که در پارلمان گرجستان سخنرانی می کرد گفت آمریکا از تلاش گرجستان برای عضویت در پیمان ناتو حمایت خواهد کرد ولی هشدار داد که گرجستان باید برای ریشه گرفتن دموکراسی در کشور تلاش بیشتری به عمل آورد.

آقای بایدن از دادن قول کمک به تلاش های نظامی گرجستان برای ادغام مجدد دو منطقه اوستیای جنوبی و ابخاز به خاک گرجستان، خودداری کرد ولی گفت آمریکا اعلام استقلال این دو منطقه را به رسمیت نخواهد شناخت.

پیشتر، گرگوری کاراسین، معاون وزارت خارجه روسیه به بی بی سی گفته بود تلاش های گرجستان برای تجدید تسلیحات احتمالا به تنش های موجود بین دو کشور دامن خواهد زد.

آقای ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان می گوید برای محافظت از مرزهای خود با اوستیای جنوبی و ابخاز، به این تجهیزات نیازمند است.

این دو منطقه که استقلال خود از گرجستان را اعلام کرده اند از حمایت روسیه برخوردارند.

آقای کاراسین اظهار داشته بود گرجستان در نظر دارد در ماه اوت در آستانه اولین سالگرد جنگ دو کشور در اوستیای جنوبی، به "اقدامات تحریک آمیز" دست بزند.

ج. بایدن قبل از سفر به گرجستان از اوکراین دیدن کرده بود.

این دیدارها دو هفته پس از سفر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به روسیه است.

تلاش های دولت باراک اوباما برای بهبود روابط با روسیه، موجب نگرانی کشورهای متحد آمریکا در منطقه قفقاز شده بود و به نظر می رسد سفر جو بایدن به منطقه برای تاکید به ادامه حمایت آمریکا از این کشورهاست.

مطالب مرتبط