اوباما از بازداشت پرفسور سیاه پوست خشمگین شد

Image caption پرفسور گیتس

رئیس جمهوری آمریکا گفته است بازداشت یک استاد سیاه پوست دانشگاه هاروارد در مقابل منزلش توسط پلیس این کشور اقدامی "احمقانه" بوده است.

پرفسور هنری لوئیس گیتز هفته گذشته به ظن ورود غیرقانونی به منزلش توسط پلیس ایالت ماساچوست بازداشت شد. او یکی از شخصیت های مهم فرهنگی در دانشگاه هاروارد است. دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست واقع شده است.

پلیس در واکنش به تماس تلفنی یک زن که دیده بود دو مرد سیاه پوست - آقای گیتز و راننده همراه او - تلاش داشته اند به زور وارد خانه ای شوند، آقای گیتز را بازداشت کرد. البته بعدا از پرفسور گیتز رفع اتهام شده است.

پلیس این حادثه را "تاسف بار" توصیف کرده اما رئیس جمهوری آمریکا آن را نشانه ای از ادامه تبعیض نژادی در جامعه آمریکا دانسته است.

آقای اوباما گفت پیشینه پلیس آمریکا نشان می دهد که افراد آفریقایی تبار این کشور بیش از سفید پوستان در معرض سوء ظن پلیس قرار دارند.

با این که دقیقا مشخص نیست که این حادثه چگونه اتفاق افتاده است، ظاهرا پرفسور گیتز به رغم نشان دادن مدارک شناسایی اش به ماموران پلیس توسط آنها در مقابل منزلش بازداشت شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "فکر کنم منصافانه است که بگوییم که اولا هر کدام از ما در چنین شرایطی عصبانی می شویم و دوما پلیس شهر کمبریج ایالت ماساچوست اقدامی احمقانه کرده است چون به آنها ثابت شده بود که آقای گیتز در منزل خودش بوده است."

آقای اوباما گفت مقام های فدرال آمریکا باید با پلیس محلی کار کنند تا "تکنیک های پلیسی آنها را بهتر کنند و افرادی را که بالقوه متعصب هستند، پاکسازی کنند."

او گفت: "اتفاقی که افتاده است یک نشانه است و همینطور نمونه ای است از این که نژاد همچنان عاملی (تعیین کننده) در جامعه آمریکاست."

گفته می شود که پرفسور 58 ساله در واکنش به برخورد پلیس گفته است که "این نحوه ای است که با مردان سیاه پوست در آمریکا برخورد می شود."

وکیل آقای گیتز گفت که موکلش تازه از سفری به چین بازگشته بود که متوجه می شود در خانه اش باز نمی شود و به همین دلیل از راننده تاکسی می خواهد به او کمک کند در را باز کند. وقتی پلیس به محل می رسد آنها در را باز کرده و داخل منزل بوده اند.

پلس کمبریج ماساچوست گفته است که پرفسور گیتز سر آنها فریاد کشیده و آنها را به تبعیض نژادی متهم کرده بود.

مطالب مرتبط