شکست فاحش حزب کارگر بریتانیا در انتخابات میان دوره ای

کلوئه اسمیت
Image caption تعداد آرای خانم اسمیت دو برابر رقیبش بود

در انتخابات میان دوره ای نوریچ در شرق انگلستان، حزب محافظه کار که حزب اصلی مخالف دولت است توانست رقیب خود از حزب کارگر را با اکثریت 7 هزار رای شکست دهد.

نامزد حزب محافظه کار در این انتخابات کلوئه اسمیت بود که 27 ساله است و جوانترین نماینده پارلمان بریتانیا خواهد بود.

میزان آرای او تقریبا دو برابر آرای حزب کارگر بود.

خانم اسمیت گفت نتیجه انتخابات پیام صریحی برای گوردون براون است مبنی بر این که مردم نوریچ شمالی سیاست های کهنه،حملات شخصی و بدنام کردن دیگران را نمی خواهند.

حزب محافظه کار بریتانیا تلاش زیادی برای پیروزی در این انتخابات کرده و دیوید کامرون، رهبر این حزب شش بار از نوریچ دیدن کرده بود.

برگزاری انتخابات میان دوره ای در نوریچ در پی استعفای یان گیبسون نماینده این ناحیه از حزب کارگر بود که به دلیل خلافکاری های مالی ناچار به کناره گیری شده بود.

هریت هارمن، معاون حزب کارگر به بی بی سی گفت آنچه که پیش آمده بسیار نومیدکننده بوده و حقیقتا نشان دهنده یک وضعیت کاملا بی سابقه است.

کارول واکر، خبرنگار بی بی سی در امور سیاسی می گوید این شکست لطمه سختی به روحیه حزب کارگر وارد کرده و اگر چه ممکن است خطر فوری برای گوردون براون نخست وزیر بریتانیا محسوب نشود، می تواند پیش بینی ها در باره آینده وی را تقویت کند.

ولی حزب محافظه کار از پیروزی چشمگیر خود در این انتخابات خوشحال شده و چنین استدلال خواهد کرد که ابعاد این تحول نشان می دهد که این حزب در مسیر درست حرکت می کند.

حدود 43 درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کرده بودند.

این تعداد اگر چه از 61 درصدی که در انتخابات عمومی شرکت کرده بودند کمتر است ولی حد متوسط تعداد کسانی است که در انتخابات میان دوره ای اخیر شرکت کرده بودند.

حوزه انتخاباتی نوریچ، از سال 1997 که تونی بلر رهبر وقت حزب کارگر به مقام نخست وزیری رسید، در اختیار این حزب قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط