سفر نماینده ویژه اوباما به سوریه

جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در راستای تلاش های دیپلماتیک آمریکا برای از سرگیری روند صلح خاور میانه به سوریه سفر کرده است.

سفر امروز آقای میچل به سوریه در حالی انجام می شود که دولت آمریکا خواهان یافتن راهی برای شروع مجدد مذاکرات صلح میان سوریه و اسرائیل است.

از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، دو طرف مواضع مثبتی در قبال یکدیگر داشته اند و چند بار احتمال اعزام سفیر از سوی آمریکا به سوریه مطرح شده است.

دولت آقای اوباما به دنبال آن است تا فضای مناسبی برای روند صلح خاورمیانه ایجاد کند.

قرار است طی روزهای آینده چند مقام بلندپایه دولت آمریکا در ارتباط با همین مساله به خاورمیانه سفر کنند.

در دولت جورج بوش، تماس ها با سوریه به حداقل رسید و دولت آمریکا از تماس با سوریه خودداری می کرد.

دولت جورج بوش، سوریه را به حمایت از تروریسم متهم می کرد و می گفت که این کشور از نا آرامی ها در عراق حمایت می کند و باعث بی ثباتی در لبنان می شود. سوریه این اتهامات را همواره رد کرده است.

آمریکا به دنبال ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان در فوریه ۲۰۰۵ سفیر خود را از دمشق فرا خواند. همچنین از سال ۲۰۰۴ این کشور تحریم های اقتصادی علیه سوریه وضع کرده است که این تحریم ها تا کنون ادامه دارد.

در همین حال دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا مذاکرات خود با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در لندن را "عالی" توصیف کرده است. آقای میلیبند گفته است سوریه در موقعیتی یگانه قرار گرفته که می تواند بر ایران تاثیر بگذارد.

ولید معلم نیز گفت کشورش رابطه خوبی با بریتانیا دارد.

مطالب مرتبط