انتخابات کردستان عراق آغاز شد

Image caption پنج نفر از جمله مسعود بارزانی، رئیس جمهور کنونی کردستان عراق، برای به دست آوردن سمت ریاست جمهوری رقابت می کنند

در کردستان عراق، رای گیری برای انتخاب اعضاء پارلمان و رئیس جمهور در حال برگزاری است.

برای حفظ امنیت انتخابات این منطقه خودمختار، حدود 20 هزار سرباز در شعب رای گیری مستقر شده اند و شمار افراد واجد شرایط برای رای دادن، حدود 2.5 میلیون نفر اعلام شده است.

کارشناسان انتظار دارند که مسعود بارزانی، رئیس جمهور کنونی و ائتلاف حاکم در پارلمان، مجددا در انتخابات برنده شوند.

اما حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان که دو حزب اصلی محسوب می شوند، با چالشی جدی از سوی اصلاح طلبان مواجه هستند.

آقای بارزانی رهبری حزب دموکرات را به عهده دارد، که گرچه زمانی رقیب سرسخت اتحادیه میهنی بود، اما اکنون در ائتلافی با این حزب شریک است.

چهار نفر دیگر هم نامزد ریاست جمهوری هستند که احتمال نمی رود هیچکدام بتوانند حتی رای نزدیک به آقای بارزانی کسب کنند.

این اولین باری است که رئیس جمهور کردستان از طریق رای مستقیم مردم انتخاب می شود، هرچند انتخابات پارلمانی کردستان عراق در سال 2005 برگزار شده بود.

Image caption فضای انتخابات و رقابت های انتخاباتی پرشور توصیف شده است

در حوزه رقابت پارلمانی، حزب دموکرات، همراه با اتحادیه میهنی (که جلال طالبانی رئیس جمهور عراق رهبری آن را به عهده دارد) فهرستی مشترک متشکل از 100 نامزد را منتشر کرده اند. 11 کرسی دیگر هم به اقلیت های کردستان عراق اختصاص یافته است.

گرچه پیش بینی غالب کارشناسان، پیروزی دو حزب عمده است، اما انتظار می رود جنبش "تغییر" به رهبری نوشیروان مصطفی، چالشی جدی برای این دو حزب ایجاد کند.

این جنبش با مطرح کردن تقاضا برای پایان دادن به فساد اداری و نخبه گرایی باعث نگرانی احزاب حاکم شده و آنطور که جیم میور، گزارشگر بی بی سی در کردستان عراق می گوید، در مناطق شرقی کردستان عراق از حمایت عمده ای برخوردار است.

برخی از طرفداران سرسخت این گروه معتقدند جنبش تغییر می تواند کرسی های لازم برای تشکیل ائتلاف با اسلام گرایان و نیروهای چپ را به دست آورد و مانع به دست آوردن اکثریت از سوی دو حزب عمده شود.

هر چند کارشناسان این امر را نامحتمل می دانند، اما پیش بینی می شود شمار کرسی های به دست آمده توسط این تشکل به اندازه ای باشد که بتواند برای اولین بار در پارلمان به مخالفت جدی با احزاب حاکم بپردازد.

مطالب مرتبط