پارلمان بریتانیا: دولت با حماس ارتباط برقرار کند

Image caption بریتانیا گفتگو با حماس را مشروط به پذیرفتن اسرائیل از سوی حماس می داند

یک کمیته پارلمان بریتانیا دولت این کشور را فراخوانده تا مذاکره با گروه فلسطینی حماس را، که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، آغاز کند.

کمیته امور خارجه مجلس عوام بریتانیا در گزارشی تازه اعلام کرد بدون همکاری حماس دستیابی به یک فرایند صلح معتبر ممکن نخواهد بود و تاکید کرد شواهد اندکی در تایید موثر بودن سیاست بریتانیا و ادامه امتناع مقام های این کشور از مذاکره با مسئولان حماس وجود دارد.

این کمیته همچنین از اینکه "تقریبا قطعی است که" اسرائیلی ها در درگیری غزه از تجهیزات نظامی تامین شده از سوی بریتانیا استفاده کردند را "تاسف بار" خواند.

با این وجود در گزارش کمیته، حماس نیز به دلیل استفاده از راکت های دست ساز علیه اهداف غیرنظامی اسرائیلی مورد انتقاد قرار گرفته است.

کمیته امور خارجه مجلس عوام بریتانیا که از نمایندگان احزاب مختلف تشکیل شده است، از اتحادیه اروپا نیز خواست روابط خود با اسرائیل را مشروط به تلاش های اسرائیل برای پیشبرد روند صلح بسازد.

این کمیته در گزارش خود اعلام کرد دولت بریتانیا، همانطور که در اویل سال جاری میلادی با شاخه سیاسی تشکل حزب الله در لبنان رفتار کرد، باید فورا برقراری ارتباط با "عناصر میانه رو " در حماس را نیز در دستور کار قرار دهد.

گزارش کمیته امور خارجی مجلس عوام که موارد متعددی را دربر می گیرد، همچنین اقدام اسرائیل در ادامه گسترش شهرک سازی، و برقرار کردن موانع عبور و مرور برای فلسطینی ها در اطراف نوار غزا را محکوم کرد.

کمیته های مجلس عوام بریتانیا بطور رسمی قدرت اجرایی ندارند اما اظهارات و برآورد انها در تغییر سیاست های دولت بریتانیا بی تاثیر نیست.

بریتانیا در کنار آمریکا و اتحادیه اروپا حاضر به برقراری تماس با حماس نیست، مگر اینکه این گروه خشونت را کنار بگذارد و اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

مطالب مرتبط