پاکستان صوفی محمد را دستگیر کرد

Image caption صوفی محمد پدر زن رهبر طالبان در دره سوات پاکستان است

مقام های پاکستان می گویند صوفی محمد، روحانی تندرویی که به توافق میان دولت این کشور و گروه طالبان کمک کرد، را دستگیر کرده اند.

میان افتخار حسین، که مقامی دولتی در ایالت سرحد شمال غربی پاکستان است، گفت صوفی محمد به دلیل اظهاراتش علیه دولت این کشور و همچنین ترغیب اقدامات تروریستی دستگیر شده است.

صوفی محمد سال گذشته از زندان آزاد شد تا به انعقاد این پیمان کمک کند. به دنبال توافق میان طالبان و دولت پاکستان در ماه فوریه امسال، در برخی نقاط منطقه شمال غربی قانون "شریعت اسلامی" اجرا شد و تصور بر این بود که کنترل دره سوات عملا به طالبان داده شده است.

بنا به این توافق، افراد طالبان در ازای متوقف کردن مبارزات خود به مدت دو سال اجازه داشتند قوانین اسلامی را در منطقه دره سوات به اجرا درآورند.

اما وقتی طالبان به مناطق همجوار پیشروی و نفوذ کرد، پیمان مذکور در ماه آوریل سال جاری میلادی از اعتبار ساقط شد.

آقای حسین در یک کنفرانس خبری در روز یکشنبه (26 ژوئیه)، گفت: "صوفی محمد به جای گام برداشتن در جهت صلح و مخالفت با اقدامات تروریستی، سکوت اختیار کرده است."

او گفت که موضع این روحانی بانفوذ "اقدام های تروریستی و خشونت را ترغیب می کند."

شکست پیمان، حمله نظامی بزرگ دولت پاکستان به مواضع طالبان در دره سوات را در پی داشت که خود باعث آوارگی صدها هزار تن از ساکنان این منطقه شده است.

گزارش ها حکایت از آن داشته که در حملات در دره سوات تعداد زیادی از افراد طالبان کشته و مجروح شده اند.

مقام های ارتش پاکستان گفته اند با این که عملیات در دره سوات به مراحل پایانی خود رسیده، هنوز عملیات اصلی ارتش علیه رهبر طالبان پاکستانی آغاز نشده است.

صوفی محمد بنیانگذار گروه پیکارجوی "تحریک نظام شریعت محمدی" است. این گروه از فعالیت در پاکستان منع شده است.

او همچنین پدر زن رهبر طالبان در دره سوات است.

مقام های ارتش پاکستان گفته اند در حمله پیکارجویان طالبان به کاروانی حامل زندانیان در ماه ژوئن، دستیاران صوفی محمد، که خود از جمله افراد در بند بوده اند، کشته شدند. این کاروان عازم شهر پیشاور بوده است.

مطالب مرتبط