تاکید اوباما به اهمیت روابط آمریکا با چین

اوباما و معاون نخست وزیر چین
Image caption آقای اوباما گفت آمریکا و چین دارای منافع مشترک هستند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر اهمیت روابط این کشور با چین تاکید کرده و می گوید دو کشور باید سیاست های اقتصادی خود را هم آهنگ کنند.

آقای اوباما که در جریان اجلاس "گفتگوی اقتصادی و استراتژیک آمریکا و چین" صحبت می کرد، اظهار داشت که رکود اقتصادی اخیر نشان داد که تصمیمات هر یک از دو کشور تا چه اندازه در کشور دیگر اثر می گذارد.

آقای اوباما همچنین از چین خواست به حقوق اقلیت ها احترام بگذارد و همچنین برای منصرف کردن ایران و کره شمالی از تولید تسلیحات هسته ای تلاش کند.

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید در این اجلاس موضوع های مختلفی از جمله حفاظت محیط زیست، تولید انرژی پاک و تامین منابع انرژی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت ولی مهمترین موضوعی که مطرح است همکاری دو کشور در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی است.

باراک اوباما در جلسه افتتاحیه این نشست گفت: "وضعیت فعلی نشان می دهد که تصمیماتی که در داخل کشورمان می گیرم از مرزهای ما فراتر می رود و در اقتصاد جهانی تاثیر می گذارد و این حقیقت تنها به نیویورک و سیـآتل محدود نمی شود بلکه در باره شانگهای و شنزن نیز صدق می کند".

آقای اوباما افزود: "به همین دلیل ما باید به روابط دو جانبه استوار و همآهنگی های چند جانبه متعهد باقی بمانیم".

ونگ کیشان، معاون نخست وزیر چین نیز گفت اکنون یک زمان بحرانی برای اقتصادجهان است چون کشورها در حال پشت سر گذاشتن رکود اقتصادی و حرکت به طرف بهبود وضعیت اقتصادی هستند.

نگرانی های چین

در این اجلاس، آمریکا چین را ترغیب خواهد کرد که وابستگی کمتری به صادرات داشته و تکیه را بر ترغیب و تشویق بازار داخلی قرار دهد.

کارخانه داران آمریکایی از این شکایت دارند که نمی توانند با کارخانه داران چینی به طور منصفانه رقابت کنند.

برخی چین را متهم می کنند که عمدا ارزش برابری واحد پول این کشور را پائین نگاه می دارد تا کالاهای صادراتی اش ارزانتر باشد.

در همین حال چین نگران ارزش دلار آمریکاست.

خزانه داری دولت آمریکا نزدیک به 800 میلیارد دلار به چین مقروض است و این نگرانی وجود دارد که چنانچه برنامه مشوق های اقتصادی باراک اوباما موجب افزایش نرخ تورم در آمریکا شود، این موضوع باعث کاهش ارزش دلار شده و ارزش بدهی های آمریکا به چین به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

مطالب مرتبط