سفر غیر منتظره وزیر دفاع آمریکا به عراق

رابرت گیتس
Image caption اقای گیتس قبل از سفر به عراق از اسرائیل دیدن کرده بود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به عراق سفر کرده است تا از نزدیک، نحوه انجام وظیفه نیروهای آمریکایی در نقش جدیدشان را بررسی کند.

این نقش جدید، آموزش نیروهای عراقی و حمایت از آنان است.

نیروهای آمریکایی حدود یک ماه قبل از شهرهای عراق خارج شده و مسئولیت امنیت این شهرها را به سربازان عراقی واگذار کرده اند.

این نیروها قرار است تا پایان سال 2011 عراق را تخلیه کنند.

رابرت گیتس قبل از رفتن به بغداد برای مذاکره با نوری المالکی نخست وزیر عراق، از یک پایگاه نظامی هوایی در جنوب این کشور بازدید کرد.

آقای گیتس به نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه گفت که وضعیت امنیتی کنونی عراق در مقایسه با زمان اوج نا آرامی ها بهبود قابل توجهی یافته است.

انتظار می رود آقای گیتس از منطقه خودمختار کردستان عراق نیز دیدن کند.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید آمریکا برای وحدت ملی عراق و بخصوص مشارکت کردها و عرب های عراقی در ثروت نفتی این کشور تلاش می کند.

مقامات عراقی همچنین به خرید جت های جنگنده اف 16 آمریکایی ابراز علاقه کرده اند.

هدف از خرید این جنگنده ها مقابله با خطر احتمالی متوجه از جانب کشورهای همسایه عراق پس از خروج نهایی نیروهای آمریکایی از این کشور است.

خبرنگار بی بی سی می گوید عراق و آمریکا بر پیشرفت هایی که با تحویل امنیت شهرهای عراقی به نیروهای عراقی صورت گرفته تاکید می کنند ولی برخی از عراقی ها می گوید آمریکایی ها در حال از دست دادن علاقه خود به مسائل عراق هستند و از این نگرانند که پس از رفتن آنها از عراق چه اتفاقی خواهد افتاد.

سفر آقای گیتس به عراق در حالی است که چند مقام ارشد دیگر آمریکایی در حال بازدید از منطقه اند.

جورج میچل، نماینده ویژه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه، جیمز جونز مشاور امنیت ملی باراک اوباما و نیز دنیس راس دیپلمات پر سابقه آمریکایی در حال حاضر از خاورمیانه دیدن می کنند.

مطالب مرتبط