شمار اعدام ها در چین کم خواهد شد

Image caption دادگاه عالی چین می گوید شرایط اجتماعی این کشور اجازه نمی دهد مجازات اعدام به طور کامل در چین برچیده شود

دیوان عالی چین می گوید این کشور در آینده کمتر اعدام خواهد کرد.

بنا به گزارش های محلی، عالی رتبه ترین مقام دیوان عالی خلق در چین گفته است این کشور استفاده از حکم اعدام را محدودتر خواهد کرد.

جانگ جان، معاون ریاست این دادگاه می گوید در آینده در چین تعداد حکم های تعلیقی اعدام که توسط دیوان عالی صادر خواهد شد افزایش خواهد یافت و فقط تعداد بسیار محدودی از زندانیانی که جرم آنها جدی است، اعدام خواهند شد.

مایکل بریستو، گزارشگر بی بی سی در پکن می گوید در سال های اخیر چین قوانین مربوط به حکم اعدام را چند بار تغییر داده است.

دو سال پیش دولت این کشور گفت تمام احکام اعدام باید قبل از آن که به اجرا درآیند، توسط دیوان عالی، بالاترین مرجع قضایی این کشور، تائید شوند.

این دستور باعث شد تعداد احکام اعدامی که در چین به اجرا در می آید، کاهش یابد.

آقای جانگ به یکی از روزنامه های چین گفت برچیده شدن حکم اعدام در این کشور امری بعید است و شرایط اجتماعی کنونی در چین ایجاب می کند که این نوع مجازات همچنان پابرجا بماند.

چین بیش از هر کشور دیگر جهان حکم اعدام صادر و اجرا می کند و برخی از آنهایی که اعدام می شوند مرتکب اقدامات خشونت بار نشده اند بلکه دلیل اعدام آنها جرائم اقتصادی بوده است.

عفو بین الملل، گروه بین المللی مدافع حقوق بشر، اخیرا با انتشار گزارشی در باره وضعیت اعدام ها در سراسر جهان در سال 2008، گفت دادگاه های چین بیشتر از دادگاه های تمام کشورهای جهان حکم مجازات اعدام صادر می کنند و در سال گذشته حداقل 1718 نفر در این کشور اعدام شده اند.

دولت چین این آمار را تایید نمی کند و در عین حال شمار کسانی که هر سال در این کشور اعدام می شوند را منتشر نمی کند.

مطالب مرتبط