هند برای کودکان آموزش رایگان فراهم می کند

Image caption هفتاد میلیون کودک در هند از رفتن به مدرسه محرومند

دولت هند لایحه ای را به پارلمان ارائه داده است که بر اساس آن برخورداری از آموزش سراسری، اجباری و رایگان برای بچه های بین شش تا چهارده سال تضمین خواهد شد.

بر اساس برآورد های دولت هند، در حال حاضر حدود هفتاد میلیون کودک هندی از رفتن به مدرسه محرومند و یک سوم جمعیت این کشور بی سواد هستند.

دست یافتن به آموزش سراسری یکی از 'اهداف توسعه هزاره سازمان ملل' است که باید تا سال 2015 میلادی تحقق یابد.

با گذشت بیش از 60 سال از استقلال هند، دولت برنامه ای را مطرح می کند که از آن به عنوان لایحه تاریخی آموزش یاد می شود.

لایحه ای که به مجلس ارائه شده شامل برنامه ای برای ساختن مدارس دولتی جدید در مناطق مختلف است و در صورت تصویب آن مدارس خصوصی موظف خواهند شد یک چهارم گنجایش خود را به کودکان فقیر اختصاص دهند.

همچنین تصویب این لایحه به روالی که در مدارس رواج دارد و طبق آن والدین برای تضمین جا برای فرزندان خود متحمل پرداخت ورودیه می شوند و به مدارس اجازه انتخاب دانش آموز می دهد، متوقف شود.

اما مشخص نشده است که دولت چگونه قصد دارد هزینه اجرای این برنامه ها را بپردازد. د رحال حاضر هند حدود سه درصد از درآمد سرانه کشور را صرف آموزش و پروش می کند.

منتقدان می گویند این برنامه کودکان زیر شش سال را دربر نمی گیرد و در نتیجه اهمیت پرورش کودک در سال های اولیه زندگی او را نادیده می گیرد.

آنها همچنین می گویند این لایحه، زیر ساخت های ضعیف آموزشی و سیستم غیر منصفانه مدارس هند را که در آن تفاوت های زیادی بین مدارس خصوصی و مدارس دولتی با کیفیت پایین تدریس وجود دارد، زیر سوال نمی برد.

مطالب مرتبط