ارتش نیجریه به مقر 'طالبان' حمله کرد

Image caption نیروهای امنیتی از اوایل این هفته به شهر میدوگوری سرازیر شدند

ارتش نیجریه به مقر پیکارجویان اسلام گرا موسوم به "طالبان"، یورش برده اند.

مقام های امنیتی نیجریه می گویند پیکارجویان اسلام گرا مسبب خشونت های مرگباری هستند که در چند روز اخیر در این کشور رخ داده است.

گزارش ها حاکی است شمار زیادی از پیکارجویان در حمله نیروهای امنیتی نیجریه به مسجدی که آنها در آن پنهان شده بودند، کشته شده اند.

این حمله بعد از سه شب نبرد مسلحانه میان ارتش و پیکارجویان در شهر میدوگوری، در شمال نیجریه، انجام گرفته است.

بسیاری از پیکارجویان متواری شده اند. آنها در حالی که از نیروهای امنیتی نیجریه می گریخته اند، به پاسگاه های پلیس حمله کرده اند.

حمله ارتش نیجریه در روز پنجشنبه (30 ژوئیه)، بعد از افزایش نیروهای امنیتی صورت گرفته است. ارتش نیجریه هزار سرباز اضافی را برای جنگیدن با پیکارجویان و همچنین استقرار امنیت به شهر میدوگوری اعزام کرده است. پیکارجویان اسلام گرا از شهر میدوگوری برخاسته اند.

این گروه، که همچنین توسط مردم محلی "بوکو حرام" نامیده شده است، خواستار سرنگون کردن دولت نیجریه و استقرار قوانین اسلامی در این کشور است.

گفته می شود پیکارجویان برای گروه خود نامی انتخاب نکرده اند و مردم محلی به طعنه و کنایه اعضای این گروه را بوکو حرام و طالبان توصیف می کنند چون این گروه، که در سال 2004 تشکیل شده، با تحصیل علم به سبک غربی مخالف است.

ارتش می گوید به رهبری این گروه ضربه مهلکی وارد کرده است و محمد یوسف، روحانی تندرویی که رهبری این گروه را برعهده داشته، متواری شده است.

ظاهرا او در بحبوحه تیراندازی های سنگین سوار بر یک خودرو گریخته است.

گزارشگر آسوشیتدپرس که حمله امروز به مسجد را نظاره می کرده، گفته است پنجاه جسد را در داخل ساختمان مسجد و پنجاه جسد را در حیاط آن دیده است.

تخمین زده می شود که بعد از آغاز حملات به پاسگاه های پلیس و ساختمان های دولتی در چند شهر شمالی نیجریه، حدود سیصد نفر فقط در چهار روز درگیری میان آنها و نیروهای امنیتی کشته شده اند. گفته می شود هزار پیکارجو در این حملات دست داشته اند.

در همین حال، دولت محلی در میدوگوری می گوید به دنبال حملات نیروهای امنیتی به پیکارجویان، بسیاری از آنها در مناطق مسکونی اطراف شهر میدوگوری پراکنده شده اند.

به مردم محلی هشدار داده شده است که به آنها پناه ندهند و هر کسی که از این دستور سرپیچی کند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت خواهد شد.

با این که قوانین اسلامی مدت هاست در سراسر شمال نیجریه برقرار بوده است، این منطقه هیچ پیشینه ای از ارتباط با خشونت های شبکه القاعده ندارد.

صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت نیجریه بین مسلمانان در شمال و مسیحیان در جنوب تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است.

مطالب مرتبط