بریتانیا تحقیقی تازه را درباره جنگ عراق آغاز کرد

Image caption سر جان کیلکات گفت این تحقیقات به زمان نیاز دارد

تحقیقاتی رسمی در باره عملکرد بریتانیا در جنگ عراق کار خود را در لندن آغاز شد.

این تحقیق جدید به همه جنبه های مشارکت بریتانیا در جنگ عراق می پردازد.

تصمیم هایی که دولت بریتانیا پیش از آغاز جنگ اتخاذ کرد، استراتژی که این کشور بعد از اولین حمله به عراق دنبال کرد و در نهایت نحوه خروج نیروهای بریتانیایی از آن کشور، از جمله این جنبه هاست.

سر جان کیلکات، سرپرست این تحقیقات روز پنجشنبه (30 ژوئیه)، گفت می خواهد تا جایی که ممکن است روند تحقیقات به اطلاع عمومی برسد. اما او گفت که بخشی از جلسات با هدف حفاظت از امنیت ملی علنی نخواهد بود.

سر جان گفت که تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، از جمله کسانی خواهد بود که باید در برابر کمیته تحقیق حاضر شود و شهادت دهد.

او گفت انتظار ندارد که هیچ یک از شاهدان با دادن شهادت مخالفت کنند.

انتظار نمی رود که نتیجه این تحقیقات تا پیش از انتخابات سراسری در بریتانیا اعلام شود.

"چارچوب تاریخی"

تحقیق جدید در باره وقایعی انجام می شود که در طی هشت سال رخ داده است - یعنی از تابستان 2001 که هنوز جنگ شروع نشده بود تا ژوئیه امسال (2009).

سر جان کیلکات گفته است که "کار عظیم" مطالعه و بررسی مدارک و شواهد متعددی که در این باره وجود دارد، به زمان نیاز دارد.

او گفت هر چند که نمی خواهد این تحقیق به تحقیقی "کشدار" تبدیل شود اما "یک سال برای این کار کافی نیست و احتمال این که تحقیقات تا اواخر 2010 یا فراتر از آن طول بکشد، زیاد است."

سرجان افزود که در هر حال تحقیقات در "چارچوب تاریخی" انجام خواهد گرفت.

رئیس تحقیقات جدید درباره عراق در بریتانیا گفت برخی از جلسات به طور زنده از تلویزیون و اینترنت پخش خواهد شد و متن آنها نیز در سایت های ویژه ای در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

سر جان روز پنجشنبه گفت این احتمال وجود دارد که پیش از پایان تحقیقات، یک گزارش مقدماتی منتشر شود اما به احتمال زیاد دست اندرکاران این تحقیقات ترجیح خواهند داد فقط یک گزارش نهایی را در انتهای تحقیقاتشان منتشر کنند.

در صدر اولویت های این کمیته تحقیق، شنیدن شهادت های خانواده های سربازان بریتانیایی که در عراق کشته شده اند، قرار دارد.

او گفت کمیته تحقیق به همه اسناد دولتی دسترسی دارد و هر شهروند بریتانیایی ممکن است برای دادن شهادت فراخوانده شود.

رئیس تحقیقات جدید در باره جنگ عراق گفت اعضای کمیته تحقیق "با ذهنی باز" تحقیق خواهند کرد و مصمم هستند "شواهد را مستقلانه بازنگری کنند."

سر جان گفت "جلسه تحقیق برای هیچکس حکم محاکمه ندارد اما کمیته تحقیق بدون تعارف انتقاد خواهد کرد."

او افزود: "اگر در جریان بررسی ها، ما متوجه شویم که فردی در وظایف خود اهمال و یا اشتباه کرده است یقینا نظرمان را به روشنی اعلام خواهیم کرد."

سر جان گفت افرادی مانند تونی بلر احتمالا در اواخر تحقیقات در برابر کمیته تحقیق حاضر خواهند شد تا از آنها سوالات درست پرسیده شود.

مطالب مرتبط