درخواست حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم

عمر البشیر
Image caption دادگاه بین المللی جزایی حکم بازداشت عمر البشیر را صادر کرده است

ژنرال اسکات گریشن، نماینده ویژه آمریکا برای سودان می گوید دلیلی برای حفظ نام سودان در فهرست کشورهای حامی تروریسم که وزارت خارجه آمریکا تهیه می کند وجود ندارد و توصیه کرده تحریم های علیه سودان کاهش یابد.

این نماینده گفته است هدف از تحریم ها تنبیه دولت سودان است ولی این تحریم ها به صلح متزلزل سودان و دادن امیدواری به مردمی که از خانه هایشان رانده شده اند، عملا لطمه می زند.

ژنرال گریشن به عنوان نمونه از تحریم فروش تجهیزات سنگین به سودان که برای جاده سازی ضروری است و نیز تحریم فروش کامیپوتر به سودان که برای آموزش سودانی ها ضروری است نام برد.

دولت سودان از توصیه ژنرال گریشن که در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا عنوان شده استقبال کرد و عبدالمحمد عبدالحلیم، نماینده سودان در سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر تحریم های علیه این کشور لغو شود.

نماینده آمریکا گفت حفظ نام سودان در فهرست سیاه تروریسم یک تصمیم سیاسی بوده و بر اساس شواهد مستدل نبوده است.

ژنرال گریشن از تصمیم دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای تقویت موافقت نامه صلح شکننده ای که در سال 2005 امضا شد و به دو دهه جنگ داخلی بین شمال و جنوب سودان پایان داد، حمایت کرد.

هنگامی که از ژنرال گریشن سئوال شد که آیا چین که 6 درصد نفت خود را از سودان وارد می کند، نقش سازنده ای در برقراری صلح در سودان بازی می کند، وی پاسخ داد که چین و آمریکا موضع یکسانی در قبال سودان دارند.

خبرنگار بی بی سی در خارطوم پایتخت سودان می گوید این اظهارات نشان دهنده تغییر سیاست آمریکا در قبال سودان است.

گروه های مدافع حقوق بشر، واکنش های متفاوتی در قبال این تحول نشان داده اند و تعدادی از این گروه ها گفته اند دولت خارطوم شایستگی گرفتن یک چنین امتیازاتی را ندارد.

دادگاه بین المللی جزایی، چندی قبل برای عمر البشیر رئیس جمهوری سودان، در ارتباط با کشتار غیرنظامیان در منطقه دارفور، حکم بازداشت صادر کرد.

اما سودان که از جمله 108 کشور امضا کننده معاهده ناظر بر تشکیل این دادگاه نیست و صلاحیت این نهاد در رسیدگی به جرایم صورت گرفته در داخل این کشور را نمی پذیرد، حکم بازداشت عمر البشیر را بی اعتبار دانست.

مطالب مرتبط