صدور حکم رهبر مخالفان برمه به تعویق افتاد

Image caption در انتظار حکم دادگاه، تدابیر امنیت شدیدی در رانگون اتخاذ شد

دادگاهی در برمه صدور حکم آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان این کشور را به تعویق انداخت. قرار بود این حکم امروز، جمعه 31 ژوئیه صادر شود اما حال این کار به 11 اوت موکول شده است.

آنطور که به اطلاع دیپلمات های غربی در رانگون، پایتخت رسانده اند، قاضی دادگاه برای بازبینی پرونده به زمان بیشتری نیاز دارد.

خانم آنگ سان سوچی در ارتباط با بازدید بدون دعوت یک شهروند آمریکایی از خانه اش، متهم به زیر پاگذاشتن شروط بازداشت خانگی اش شده است.

این شهروند آمریکایی با شنا کردن از دریاچه به خانه آنگ سان سو چی رسید و پس از آنکه ادعا شد وارد منزل این فعال حقوق بشر در رانگون شده و به طور مخفیانه برای دو روز آنجا ماند.

با وجود اعتراض های بین المللی گسترده، انتظار می رود که دادگاه، به گناهکار بودن آنگ سان سو چی حکم دهد.

هواداران آنگ سان سوچی می گویند به نظر نمی رسد که رهبرشان تبرئه و آزاد شود، چون دولت نظامی برمه قصد دارد مانع از رقابت او در انتخابات سال آینده شود.

تحلیلگران می گویند به تعویق انداختن حکم آنگ سان سوچی احتمالا برای آن است که دولت، هرچند دیر، به میزان خشمی که در پی محاکمه او بروز کرده پی برده است.

دادگاه در زندان اینسین، محلی که آنگ سان سوچی در آن تحت بازداشت به سر می برد، برگزار می شود. رسانه های دولتی از قبل اخطار داده بودند که با هرگونه اعتراض در واکنش به حکم گناهکار بودن او ، برخورد خواهد شد.

در پی انتشار اخطار از سوی رسانه ها، پلیس ضد شورش روز جمعه زندان را تحت محاصره خود در آورد.

تمام جاده هایی که به زندان ختم می شود با سیم خاردار مسدود شده است.

اما با انتشار خبر تعویق صدور حکم، آرامش در خیابان ها حکم فرما شد. انتظار می رفت که دادگاه چند روز بیشتر طول نکشد اما اکنون بیش از دو ماه است که به طول انجامیده است.

تحلیلگران می گویند دولت برمه می خواهد با استفاده از این دادگاه اطمینان حاصل کند که تا زمان برگزاری انتخابات در سال آینده، آنگ سان سوچی در زندان بماند.

مطالب مرتبط