نیروهای بین‌المللی در افغانستان مورد انتقاد جدی قرار گرفتند

Image caption در ماه ژوئیه 22 سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شدند

یک کمیته بانفوذ از نمایندگان پارلمان بریتانیا به تندی از نیروهای بین المللی نظامی در افغانستان انتقاد کرده و این نیروها را متهم کرده است که نتوانسته اند به آنچه وعده داده بودند دست یابند.

کمیته امور خارجه مجلس عوام بریتانیا در گزارشی تعدد ماموریت های محول شده به این نیروها را از دلایل ناکامی در دست یابی به نتایج محسوس دانسته و نوشته این وضعیت باعث شده مسئولیت های متعددی از جمله مبارزه با مواد مخدر نیز به نیروهای نظامی بین المللی محول شود.

این نمایندگان پارلمان بریتانیا معتقدند شرایط اینچنینی، کار دولت برای توجیه کردن مردم درباره هدف واقعی نیروهای بین المللی را نیز مشکل ساخته است.

در گزارش کمیته امور خارجه مجلس عوام، فقدان دیدگاه واحد از هدف ماموریت نیروهای بین المللی و بی توجهی به فرهنگ مردم افغانستان از عوامل دیگر ناکامی قلمداد شده است.

اعضاء این کمیته برخی متحدان بریتانیا در ناتو را نیز متهم کرده اند که سهم خود را در افغانستان ادا نمی کنند.

آنها در گزارش خود می نویسند: "ما قبول داریم که گرچه شرایط کنونی افغانستان تنها معلول ناکامی غرب در این کشور از سال 2001 نیست، اما اشتباهاتی قابل اجتناب، مانند در پیش گرفتن سیاست های مقطعی و واکنشی، تفرق آراء و سیاست ها، و موازی-کاری ها، اکنون کار ایجاد ثبات در این کشور را بسیار سخت تر از آنچه که باید، ساخته است."

این کمیته به ناتو هشدار داده است: "بدون وجود نظام توزیع عادلانه ریسک و مسئولیت، تلاش های ناتو بیش از پیش بی ثمر خواهند ماند و سابقه آن به عنوان یک ائتلاف نظامی که قادر است خارج از محدوده کشورهای عضو به اجرای عملیات بپردازد، به طور جدی خدشه دار خواهد شد."

این کمیته تنها چند روز پس از پایان خونین ترین ماه برای نیروهای بریتانیایی در افغانستان گزارش خود را منتشر کرده است؛ در ماه ژوئیه سال جاری 22 نفر از نیروهای بریتانیایی در جریان یک عملیات گسترده علیه شورشیان در هلمند کشته شدند.

دولت بریتانیا معاملات مواد مخدر در ولایت هلمند را دلیلی برای ادامه حضور سربازان بریتانیایی در این منطقه می داند اما کمیته امور خارجه مجلس عوام چنین توجیهی را "قابل بحث" خوانده است.

این کمیته به دولت بریتانیا توصیه کرده که مسئله برقراری امنیت را به عنوان تنها اولویت خود درنظر بگیرد.

مقام های بریتانیایی گفته اند با دقت گزارش منتشر شده را بررسی خواهند کرد.

مطالب مرتبط