کاسترو: درباره همه چیز با آمریکا گفتگو می‌کنیم

Image caption آقای کاسترو در سال 2008 از سوی مجمع ملی کوبا به عنوان جانشین فیدل کاسترو، برادرش، انتخاب شد

رائول کاسترو رهبر کوبا تمایل خود برای گفتگو با آمریکا را اعلام کرد ولی تاکید کرد موضوع تغییر نظام کمونیستی این جزیره در مذاکرات جایی ندارد.

آقای کاسترو در جریان یک سخنرانی در پارلمان کوبا گفت او می خواهد به گشایش اخیری که از سوی آمریکا ایجاد شده پاسخ دهد و آمریکا را تحت رهبری باراک اوباما را کمتر از گذشته، سلطه جو می داند.

با این وجود او به ویژه از موضع هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که بهتر شدن روابط را منوط به ایجاد تغییر در کوبا دانسته بود، ابراز ناخشنودی کرد و گفت: "من انتخاب نشدم که نظام سرمایه داری در کوبا ایجاد کنم یا انقلاب را تقدیم [آمریکایی ها] کنم."

آقای کاسترو که مورد تشویق اعضاء پارلمان قرار گرفت افزود: "من انتخاب شدم تا علاوه بر حفظ سوسیالیسم، روند تکامل آن را ادامه دهم و از آن دفاع کنم، نه اینکه آن را نابود کنم."

رائول کاسترو گفت: "ما آماده هستیم تا درباره همه چیز گفتگو کنیم، اما نه درباره نظام سیاسی و سوسیالیستی کوبا."

باراک اوباما گفته بود می خواهد رابطه ای جدید را با کوبا پایه ریزی کند و با صدور اجازه سفر و ارسال پول به کوبا، به کوبایی تبارهای ساکن آمریکا، از تنش 47 ساله میان دو کشور بکاهد.

آمریکا در این راه گفتگو در باره شرایط مهاجرت از کوبا را، که در دوران جورج بوش به حال تعلیق درآمد، دوباره از سر گرفت و اخیرا یک تابلوی الکترونیکی اعلام خبر را که بر دیوار دفتر حفظ منافع آمریکا در هاوانا نصب شده بود و کوبا وجود آن را توهین آمزی قلمداد می کرد، خاموش کرد.

با این وجود آقای اوباما و خانم کلینتون هر دو گفته بودند که ایجاد بهبود بیشتر به پیشرفت کوبا در مسائل حقوق بشری و رفتار با زندانیان سیاسی بستگی دارد.

مطالب مرتبط