'دوستی در اینترنت حکم یک کالا را دارد'

Image caption اسقف اعظم گفت ارتباطات در فیس بوک و مای اسپیس "مناسب" نیست

کلیسای کاتولیک انگلستان و ولز هشدار داده است شبکه های اجتماعی در اینترنت، ارسال بی رویه پیامک و ای میل، زندگی اجتماعی را تحت الشعاع قرار داده اند.

اسقف اعظم وینسنت نیکولز، گفته است که سایت های اینترنتی "مای اسپیس" و "فیس بوک" جوانان را به سمت دوستی های "موقت"، که کمیت بر کیفیت ارجح است، سوق می دهند.

او گفت یکی از عوامل اصلی خودکشی در میان جوانان، لطمه روحی است که از پایان دوستی های موقت ناشی شده است.

اسقف اعظم نیکولز به هفته نامه ساندی تایمز گفت: "دوستی کالا نیست. به دست آوردن دوستی و دوستان خوب، کار سخت و وقت گیری است."

"دوستی موقت"

اسقف اعظم نیکولز گفت زندگی در جمع همواره از طریق ارتباط رو در رو میان افراد یا تماس تلفنی میسر می شده است اما استفاده بی رویه از پیامک و ای میل جای این گونه ارتباطات را گرفته و جامعه برخی از بهترین توانمندی های خود را برای ایجاد و گسترش زندگی اجتماعی از دست می دهد.

او گفت مهارت هایی مانند درک روحیه فرد مقابل از طریق مشاهده ایما و اشارات او، که در ملاقات های رو در رو امکان پذیر می شود، رو به ضعف گذاشته است. اسقف اعظم نیکولز افزود اطلاعات الکترونیکی، زندگی در جمع را "از حالت انسانی" درآورده است.

رهبر کلیسای کاتولیک انگلستان و ولز گفت شبکه های اینترنتی، مانند فیس بوک و مای اسپیس، ارتباطاتی را ترغیب می کنند که "مناسب" نیستند و به همین دلیل جوامع انسانی مناسبی را نیز نمی سازند.

اسقف اعظم کلیسای کاتولیک انگلستان و ولز همچنین در ارتباط با خطر خودکشی در میان جوانانی که خود را غرق دوستی های اینترنتی می کنند، هشدار داد. او گفت این نوع دوستی ها مستعدند که خیلی سریع به پایان برسند.

او گفت شبکه های اجتماعی در اینترنت افراد جوان را ترغیب می کنند مجموعه ای از دوستان موقت را جمع کنند؛ دوستانی که حکم کالا پیدا کرده اند و وقتی پایان می یابند، جوان های سرخورده به جای می گذارند.

رهبر کلیسای کاتولیک انگلستان و ولز به هفته نامه ساندی تایمز گفت: "جوان ها به سندرم همه یا هیچ گرفتار می شوند. سندرمی که در آن فرد تمام تلاش خود را می کند تا با جمع کردن کلکسیونی از دوستان موقت برای خود هویتی کسب کند، در باره آنها حرف بزند و حتی از داشتن آنان به دیگران فخر بفروشد."

مطالب مرتبط