مالکی برای حل اختلافات با کردستان عراق به منطقه رفت

Image caption عکس آرشیوی - گزارشگران معتقدند این سفر اختلافات را حل نخواهد کرد

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، در سفری به شمال این کشور با رهبران منطقه خودمختار کردستان گفتگو داشته است. هدف از این سفر حل مناقشاتی است که بر سر درآمد نفتی و مرزبندی این منطقه در جریان بوده است.

این گفتگوها که در شهرستان دکان به اجرا درآمده است، اولین سفر آقای مالکی به منطقه کردستان بعد از رسیدنش به صدارت عراق قلمداد می شود.

آقای مالکی در سال 2006 نخست وزیر عراق شد.

ناتالیا آنتلاوا، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید آمریکایی ها به طور فزاینده ای دولت مرکزی و دولت محلی کردستان را تحت فشار قرار داده اند که اختلاف نظرهای خود را حل کنند.

فرمانده ارتش آمریکا در عراق اخیرا هشدار داد که تنش ها میان کردها و اعراب در عراق بزرگترین خطر علیه ثبات در این کشور است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، هفته گذشته در جریان سفری به عراق از رهبران عرب و کرد عراقی مصرانه خواست تا اختلافات سیاسی خود را حل کنند.

اما گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید حل اختلافات کار آسانی نخواهد بود چون اختلاف نظرها گسترده است و میان دو طرف عدم اعتماد زیاد است.

دولت محلی در کردستان عراق نسبت به آنچه بسیاری از کردهای این کشور مرکزگرایی دولت عراق می دانند، نگران است.

در همین حال، دولت نوری مالکی تمایل ندارد در برابر خواسته کردها سرخم کند. کردها می خواهند خودمختاری منطقه شمال عراق را گسترش دهند تا شامل شهر نفت خیز کرکوک نیز بشود.

گزارشگر بی بی سی در بغداد معتقد است که سفر آقای مالکی این اختلافات را حل نخواهد کرد اما ممکن است اولین گام در جهت برقرار شدن گفتگو میان دو طرف باشد، چیزی که کمبود آن به شدت احساس می شود.

نخست وزیر عراق قرار است با مسعود بارزانی، رئیس جمهوری کردستان عراق و همچنین جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق دیدار داشته باشد.

مطالب مرتبط