'رهبر اسلامگراهای نیجریه در بازداشت کشته شد'

Image caption ارتش نیجریه می گوید محمد یوسف را زنده تحویل پلیس داده است

تصاویری به دست بی بی سی رسیده است که نشان می دهد ارتش نیجریه وقتی رهبر اسلامگراهای این کشور را محاصره کرده، زنده بوده است.

پلیس نیجریه گفته است که محمد یوسف در جریان تیراندازی های نیروهای امنیتی و هنگام گریختن از آنها کشته شده است در حالی که این تصاویر ظاهرا ثابت می کند که او هنگامی که دستگیر شده، زنده بوده است.

به دنبال درگیری های مرگ بار میان اسلامگراها و نیروهای دولتی در شش ایالت نیجریه، که حدود ششصد کشته به جای گذاشت، محمد یوسف روز پنجشنبه گذشته(30 ژوئیه)، دستگیر شد.

محمد یوسف، رهبر گروهی اسلامگرا موسوم به بوکو حرام بود.

این گروه با تعالیم علمی و فرهنگی به سبک غربی مخالف بوده است.

به نظر می رسد تصاویری که به دست بی بی سی رسیده است، در لحظه دستگیری او گرفته شده است. این تصاویر محمد یوسف را در حالی نشان می دهد که کت بسته است و بازوی چپش نیز باند پیچی است.

ارتش نیجریه می گوید محمد یوسف هنگام تحویل به پلیس این کشور زنده بوده است. اما پلیس به فاصله چند ساعت از این نقل و انتقال، جسد محمد یوسف را، که با گلوله سوراخ سوراخ شده بود، به خبرنگاران نشان داده است.

مارتین پلوت، دبیر سرویس آفریقا در بی بی سی می گوید مدافعان حقوق بشر ادعا کرده اند که آقای یوسف توسط پلیس نیجریه بدون محاکمه اعدام شده است.

وزیر اطلاعات نیجریه به بی بی سی گفت چگونگی مرگ آقای یوسف "مسئله ای بزرگ برای مردم خوب این کشور است چون نیجریه به حاکمیت قانون معتقد است."

ارتش نیجریه می گوید فرقه بوکو حرام را به طور کامل شکست داده است.

آقای یوسف قصد داشت با سرنگون کردن دولت، شریعت اسلامی را جایگزین قوانین نیجریه کند.

درگیری ها در نیجریه پس از آن شروع شد که تندروهای طرفدار محمد یوسف یکشنبه شب هفته گذشته سعی کردند به ساختمان های دولتی در ایالت بائوچی حمله کنند.

مطالب مرتبط